Cost Control Nedir?

Cost control; restaurantta nakit akışı ve giderlerin her üründe ve aşamasında, her alım ve reçete işleminin adım adım takibini ve kontrollerin yapılarak, oluşabilecek aksaklıkların, personel kaynaklı kaçakların veya hataların, işletmedeki sistemsizliğin, maliyetlendirmedeki maddi kaybın takip edilebilmesi için oluşturulacak prosedürlerin ve iş akış sistemiyle işletmeyi kontrol altında tutmak, maliyetlerini azaltmak ve bunları raporlayarak yöneticileri bilgilendirmektir. Bu sayede işletmede bir oto kontrol sistemi oluşturarak işletmeye kurumsal bir vizyon kazandırıp maliyet iyileştirmeleri ve üretim verimliliğini artırma işlevidir.

Büyük ölçüde otellerin maliyet işlerinde daha çok geçsede büyük restoran firmalarında da maliyet, reçete, stok girişleri ve fatura takiplerini yapan birimdir cost control. Bu işlemi yapanlara maliyet sorumlusu veya cost controller denir. Bu kişi restoranın içinden olabileceği gibi dışardanda hizmet veren profesyonel birisi olabilir.

Görev Tanımı : Restaurant’ın veya otelin maliyet oluşturacak her türlü malzemenin, yiyecek içecek satışlarının, temizlik ve sarf malzemelerinin maliyeti hakkında giriş ve denetimlerin yapılmasını sağlamak. Ve cari dönem içinde karın en yüksek düzeyde olmasını sağlamaktır.
Siz de mi Cost Control Kursu veriyorsunuz?
Her ay binlerce kurs arayan kursbudur.com'da kurs talebinde bulunuyor.
Siz de kurs veriyorsanız hemen kurs/özel ders veren profili oluşturunuz.

    Bu Kategoride Hizmet Vermeyi Bekleyen Diğer Kurslarımız: