2018 TYT FİZİK KONULARI

2018 Temel Yeterlilik Testinde (TYT) adaylara fizik dersinde 7 adet soru sorulacağı belirtilmiştir. TYT’ de alacağınız puan Yükseköğretim Kurumu Sınavına (YKS) etkisi %40’dır.Bu arada TYT fizik dersi konuları üzerinde değişiklik yapılmadığı yetkililerce açıklanmış olup, 2018 TYT fizik dersi konuları ve soru dağılımı daha önceki yıllarda yapılan sınavlardaki fizik dersi konuları dağılımı ile hemen hemen benzerlik gösterecektir.

2018 TYT-YKS ‘ye girecek öğrencilerin büyük bir merakla beklediği 2018 TYT fizik dersi konularını ve soru dağılımlarını yetkililerin açıklaması doğrultusunda MEB müfredatını inceleyerek aşağıda derledik.

2018 TYT Fizik KONULARI

·         Kuvvet – vektör

·         Kuvvet – vektör – denge

·         Paralel kuvvetlerin dengesi

·         Ağırlık merkezi

·         Basit makineler

·         Madde ve özellikleri

·         Teraziler

·         Kaldırma kuvveti

·         Katı basıncı

·         Sıvı basıncı

·         Gaz basıncı

·         Isı sıcaklık

·         Genleşme

·         Doğrusal hareket

·         Dinamik

·         İş – enerji

·         Durgun elektrik

·         Elektrik akımı

·         Llamba ve parlaklık

·         Mıknatıs

·         Transformatör

·         Gölge

·         Düzlem ayna

·         Küresel ayna

·         Kırılma

·         Mercekler

·         Renk

·         Dalgalar ve ses


Fizik Dersinin Önemi

Fizik birçok bilimle ilgilidir: Çok geniş kapsamlı olması nedeniyle alt alanlarına ayrılarak incelenebilir. Kendi içinde alanları olduğu gibi diğer bilimlerle de ilgilidir.

Tıp: Hastanelerde kullanılan aletlerin çoğunun çalışmasında fizik prensipleri vardır. Röntgenler fizik dersinde elektromanyetik dalgalar konusunda göreceğiniz x-ışınları ile çalışırlar. Dolayısıyle fizik kuralları bilinmeyip yeni araçlar icat edilmeseydi insanlar hastalıklara ve ölümlere mahkûm olabilirdi. Bu aletler geliştirilmeseydi hastalıklar nasıl teşhis edilecekti. Hiç düşündünüz mü?

Tarih: Tarih boyunca insanlar özellikle savaşlarda ve mimaride fizik kanunlarını kullanmışlar ve başarılı olmuşlardır. Yıkılmaz gibi görünen kaleler ve surlar mancınıklarla yıkılır hale gelmiştir. Dolayısıyle bir fizik kuralından yararlanmak dünyanın haritasını ve dünyadaki güç dengesini dahi değiştirebilir. Aynen Amerika Birleşik Devletleri’nin 1945 yılında Japonya’nın Hiroşima ve Nagasaki kentlerine atom bombası atması olayında olduğu gibi.

Coğrafya: Dünya’nın şekli ve hareketleri, enerji kaynakları, hidroelektrik santraller, haberleşme ve güneş tutulması gibi konular her iki dersle de ilgilidir. Fizik dersindeki bilgileriniz ile coğrafya dersindeki bu konularda da daha başarılı olabilirsiniz.

Bunun dışında fizik bilimi biyoloji, kimya, jeoloji, astronomi, meteoroloji ve felsefe gibi bilimlerle de ilişkilidir.

Fizik dersi diğer derslerdeki başarıyı ve bilgi düzeyini artırabilir.

Matematik: Fizik dersini öğrenirken matematik de öğrenebilirsiniz. Özellikle denklem çözme ve geometri bilginiz artar.

İngilizce: Eğer öğretmeniniz formüllerdeki harflerin hangi İngilizce kelimelerin baş harfi olduğunu söylüyorsa İngilizce kelime dağarcığınız da artar.

Coğrafya: Özellikle fizik ve coğrafyanın ortak konuları açısından ele alacak olursak bu konulardaki bilgi düzeyiniz daha da artabilir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Fizik dersindeki ölçme ve birim sistemi konusundan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersindeki hak, haksızlık ve adalet konuları ile ilişkilendirilmesi yapılabilir.