2019 AYT EDEBİYAT KONULARI

Edebiyat özellikle sosyal bilimler için oldukça önemli bir ders olarak öne çıkmaktadır. Sosyal bilimler bölümlerine giriş için en önemli derslerden birisi olan Edebiyat dersi öğrenciler tarafından sıkı bir çalışmayla takip edilmelidir. Önceki senelerden çıkmış test soruları çözülmeli ve sık sık tekrar yapılmalıdır.

Edebiyat konuları, dil bilgisi konularını da içerisinde barındırmaktadır. Coğrafya soruları ile birlikte sorulacak olan Edebiyat konuları 29 soruyu oluşturmaktadır. 29 sorunun çıkacağı konular sözcükte anlam, paragraflar, anlatım bozuklukları, halk edebiyatı, divan edebiyatı, Tanzimat edebiyatı, servet-i fünun edebiyatı, cumhuriyet edebiyatı ve milli edebiyat konularıdır. Özellikle paragraf sorularına öğrencilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Hem zamanı alan hem de sıklıkla sorulan bu sorular, sosyal bilimlerde başarının anahtarını oluşturmaktadır.

Kısaca edebiyat konuları her öğrencinin üzerinde önemle durması gereken konuları oluşturan bir derstir. Puan getirisi de son derece yüksektir.