2019 AYT FİZİK KONULARI

Sayısal bölümünde yer alan Fizik dersi, toplamda 14 sorudan oluşmaktadır. Sayısal bölümler için büyük önem arz eden fizik dersi, bolca çalışılması gereken son derece önemli bir ders olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fizik dersinin konuları Fizik Bilimine Giriş, Madde ve Özellikleri, Hareket ve Kuvvet, Enerji, Isı ve Sıcaklık, Elektrostatik, Elektrik ve Manyetizma, Basınç ve Kaldırma Kuvveti, Dalgalar, Optik, Kuvvet ve Hareket, Çembersel Hareket, Basit Harmonik Hareket, Dalga Mekaniği, Atom Fiziğine Giriş ve Radyoaktivite, Modern Fizik, Modern Fiziğin Teknolojideki Uygulamaları konularıdır.

Sayısal bölümlere girişin anahtarı niteliğinde olan Fizik dersi sıkı çalışma gerektiren bir ders olarak öne çıkmaktadır. Öğrenciler fizik dersini iyice öğrenebilmek için sık sık tekrar yapmalı ve bolca soru çözmelidirler. Özellikle geçmiş sınavlarda sorulan sorular dikkatle incelenmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Fizik dersi zor bir ders olarak bilinse de düzenli çalışıldığı takdirde üstesinden gelinebilmektedir.