2019 TYT COĞRAFYA KONULARI

Coğrafya dersi her bölümde önem arz eden bir ders olarak karşımıza çıkmaktadır. TYT sınavında, soru sayısı oldukça az olsa da yine de önem verilmesi gereken bir derstir. Sosyal Bilimler grubuna dahil olan Coğrafya dersi,  5 soruyla TYT sınavında yer almaktadır. 5 soru bu aşamadaki bir sınav için büyük önem taşımaktadır. Zira bir netle bile binlerce rakibin önüne geçme gibi bir durum söz konusudur. Bu nedenle Coğrafya dersine iyi çalışmak önemlidir.

TYT sınavında 5 soru çıksa da ilerleyen sınavlarda daha fazla Coğrafya konusu çıkacağından bu dersin atlanmaması gerekmektedir. Sosyal Bilimler’den yapılacak 20 net, genel puanı oldukça önemli bir biçimde üste çıkartmanızı sağlayacaktır. Özellikle sosyal bilimler alanında okumak isteyen öğrenciler için bu konu daha büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle coğrafya dersinin iyi öğrenilmesi önemlidir.

Coğrafya soruları genellikle beşeri coğrafya konusundan gelmektedir. Türkiye'nin nüfus hareketleri ve ekonomik yapısı Coğrafya sorularını oluşturmaktadır.