2019 TYT TÜRKÇE KONULARI

TYT Türkçe konuları, öğrencilerin merakla beklediği TYT sınavının en önemli unsurları arasındadır. İyi bir üniversiteyi kazanabilmek için Türkçe konularının iyi bir şekilde öğrenilmesi önemlidir. Bu nedenle Türkçe konularına öğrencilerin büyük bir dikkat göstermesi gerekmektedir. 

Türkçe konuları eski sınavlar olarak aklımızda kalan YGS sınavlarından farklılık göstermemektedir. TYT Türkçe konularında yine

  • Cümlede Anlam,
  • Sözcükte anlam,
  • Paragraf Bilgisi,
  • Fiiller,
  • Sıfatlar,
  • Edatlar,
  • İmla kuralları,
  • Anlatım bozuklukları ve
  • Noktalama işaretleri yine öne çıkan konular olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Özellikle paragraf soruları yine öğrencilerin en iyi çalışması gereken konular arasında yer almaktadır. 40 adet sorudan yaklaşık 25-30 tane soru genellikle paragraf sorularından gelmektedir. Bu nedenle paragraf sorularının öğrenciler tarafından çözülmesi büyük önem taşımaktadır.

Türkçe konuları özellikle sosyal bölümler için üniversiteye girişin anahtarı olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle Türkçe konularına büyük önem verilmektedir.


Türkçe Dersinin Önemi

Türkçe dersimiz bizim için en önemli derslerden biridir. Çevremizdeki insanlarla güçlü iletişim kurmak için Türkçenin önemli olduğunu bilmeliyiz. Kendimize olduğu kadar gelecek kuşaklarında ihtiyacını karşılayacaktır. Kendi dilimizi iyi öğrenmemiz kuvvetli iletişim kurmamızı sağlayacaktır. Dilimizi bilmek kendi insanımız ile iletişim halinde olmamızı sağlayandır. Milli kültürümüzün farkına vararak yok oluştan kurtarmamız demektir.

Günümüzde okullarda Türkçe dersi zorunlu hale gelmiştir. Türkçe ders olarak işlenmesi daha iyi öğrenmemizi geleceğe daha sağlam adımlar atmamızı sağlıyor.

Türkçe dersini neden öğrendiğimize gelirsek biz Türk milletiyiz bizim ana dilimiz Türkçe’dir. Dilimizi kaybedersek zaman içinde kültürümüzü, duygularımızı, millet olma duygusunu kaybederiz. Türkçe ile kendimizi ifade ettiğimizden ekmek, su, barındığımız ev kadar önemlidir. Millet olarak en açık kimliğimiz aslında dilimizdir.

Sosyal varlık olmamızla beraber çevremizde bulunan insanlarla iletişim halinde olmak için dile ihtiyacımız olacaktır. Birbirimizi anlamak, iletişimde bulunarak yardımlaşma ve dayanışmanın yapılması için gereklidir. Ortak kültürümüzü gelecek nesillere aktarırız. Tüm bu nedenlerle beraber Türkçeyi ana dilimiz ile kullanabiliriz. Her şey aslında dilimizin güzel kullanımı ile başladığının göstergesidir, biz koruyup kollarsak bizden sonraki nesillerde sahip çıkarlar.