AKADEMİK İNGİLİZCE NEDİR?Merhabalar, İngilizce bilmenin kişiye ayrıcalık, özgüven ve kariyer kazandırdığı günümüzde, bu eğitimi nasıl alabileceğimiz konusunda bir karmaşa olduğunu görüyorum.

Dil öğrenmenin yetenek olduğunu savunanları nazikçe bir kenara koyarsak, bu işin başta istek sonra azim ardından dil eğitiminde neyi hedeflediğini bilmek olduğunu özellikle belirtmek isterim.

Hedefiniz günlük konuşma ise, gramer tekrarlarından sıyrılıp, yabancı film dizi vb. sosyal medya ve muhtelif kursların anadili İngilizce olan yabancı öğretmenlerinden bir nebze halledebilirsiniz. Bir nebze diyorum; kullanmadığınız bilgi unutulmaya mahkumdur. Bu yola başlarken diyalog kurabileceğiniz en az bir arkadaşınızla beraber yürümek harika olur.

Bu düzeyde bir İngilizce bile sizi iş mülakatlarında, sosyal çevrede görünür kılmaya yeter de artar.

Ancak bilimsel makaleleri veya uluslararası yazışmaları okuyup yazabilme yetkinliği ise sizi vazgeçilmez kılacaktır.

İster kamuda ister özel sektörde ister üniversitelerde Akademik kariyer hedefleyenlerin alması gereken ideal dil eğitimi Akademik düzeyde dil öğreten kurumlardır.

Bu çapta bir İngilizceye hakim olmak, hem bilimsel terminoloji hem İngilizce cümle yapısını analitik çözümlemeyi, lexicology denilen bir kelimenin bütün anlamlarıyla incelendiği bilim dalını, İngilizce deyimleri, o dile ait sözcük gruplarını bilmeyi gerektirir. YDS, TOEFL, İELTS vb. gibi sınavlar aslında sizin çapınızı belirleyen akademik düzey sınavlarıdır.

Bu eğitimler ancak üniversitelerin dil ve edebiyat fakültelerinin linguistik programlarında veya özel derslerle çok maliyetli bir eğitim olduğunu belirtmeliyim. Bu çaptaki bir eğitim birkaç aylık kurslarla elde edilebilecek bir düzey asla değildir.

Bu gerçeği bilerek, öncelikle izlenecek yol kendi seviyenizi doğru tespit edip altyapıyı güçlendirdikten sonra üst yapıyı oluşturacak doğru kişi veya kurumları araştırmak olmalıdır. Ders izlemeyi isteyin, demo ders almayı talep edin. Kullanılan ders materyallerini, kitapları inceleyin, hocalarının M.E.B tarafından atanmış gerçek İngilizce öğretmenleri olup olmadığını araştırın, referanslarını inceleyin.

Sonuç olarak her alanda Amerikalıların söylediği gibi, BAŞARI DOĞRU YERDE, DOĞRU ZAMANDA, DOĞRU KİŞİLERLE OLUNCA GELİR. Doğruyu bulmanız dileğiyle…

Yazar: Akademik Batı Dilleri - Manisa