BESYO Nedir?

BESYO kelimesinin açılımı: Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’dur. Halk arasında SPOR AKADEMİSİ olarak da bilinmektedir.

Üniversitelerin Besyo bölümleri, spor alanını bilimsel olarak inceleyerek antrenör, beden eğitimi öğretmeni, spor yöneticisi, spor uzmanı, sporcu gibi birçok meslek için öğrenci yetiştirmektedir. Üniversitelerde yetişen bu öğrenciler sayesinde spor evrensel ilkelerle bilgiye dayalı bir birim haline getirilmektedir.

Gün geçtikçe artan SPOR AKADEMİLERİ 4 yıllık eğitim vermektedir.
Bu gün birçok üniversitede bölümü bulunan Besyo Bölümleri gelişmiş diğer ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde de profesyonel eğitim verilmektedir.

Besyo mezunları için iş alanları nedir?

Besyo mezunları;

  • Eğitim öğretim alanlarında öğretmenlik(Okul Öncesi, İlköğretim, Ortaöğretim, Engellilere Eğitim) kısımlarında, akademisyenlik(Uzman, Araştırma Görevlisi, öğretim Görevlisi, Öğretim Üyesi) yapabilirler. Ayrıca Askeri okullarda, GSGM bünyesinde, Gençlik Merkezlerinde, Eğitim Kamplarında ve özel şirketlerde çalışabilirler.
  • Yönetim ve organizasyon alanlarında
  • GSGM bünyesinde Uzman, Genel Sekreter, Şube Müdürü, Daire Başkanı, İl Müdürü, Kontrolörlük, Danışmanlık kısımlarında iş bulabilirler.
  • Sivil Toplum Örgütlerinde TMOK Yöneticiliği ve Üyeliği, Kulüp Başkanlığı ve Yöneticiliği, Spor Vakıfları Yöneticiliği, Spor Federasyon Üyeliği, Spor Federasyon Başkanlığı alanlarında çalışabilirler.
  • Sağlık ve zindelik alanlarında;
  • Sağlık ve Spor Merkezleri, Güvenlik Şirketleri, Rekreasyon Merkezleri bünyelerinde çalışabilirler.
  • Üniversitelerde spor hekimliği, spor beslenmecisi, spor masörü olarak çalışabilirler.
  • Spor işletmeciliği alanında spor habercisi, spor fotoğrafçısı, spor yazarlığı, spor sunuculuğu, spor yorumculuğu, teknik danışmanlık kısımlarında çalışabilirler.

BESYO Başvurusu Nasıl Yapılır?

BESYO’da tercihle alan üniversitelerin başvurusu ÖSYM’nin belirlediği tercih zamanlarında ÖSYM tercihiyle yapılmaktadır. Özel yetenek sınavı ve sportif özgeçmiş puanıyla alan üniversitelerin başvuruları ise üniversitenin açıklamış olduğu kılavuz çerçevesinde yapılır. Her üniversite kılavuzunu ve şartlarını kendisi belirler. Genelde kılavuzlar mayıs ayından itibaren yayınlanmaya başlar. Başvuruların genelde şahsen yapılması istenir. Nadiren posta yolu ile başvuru kabul eden üniversiteler olabilir. Bir aday birden fazla üniversiteye başvurabilir.

BESYO’da Bölüm Tercihleri Ne Zaman Yapılır?

Bölüm tercihleri üniversite başvurusu sırasında veya çok az okulda sınavdan alınan puana göre sınavdan sonra yapılmaktadır.

BESYO Girişlerinde TYT ve Diploma notunun etkisi ne kadardır?

BESYO yerleştirme puanı hesaplanırken TYT puanı 0.22, OBP puanı 0,11 ve yetenek sınavından aldığı puanın sapması 1.17’lik katsayılarla çarpılır ve yerleştirme puanı hesaplanır.

BESYO Sınav Parkurları Nasıldır?

Sınav parkurları başvurduğunuz üniversiteye göre küçük farklılık gösterse de temelde benzerlik gösterir.

BESYO Hazırlık kursu veren üyelerimizden teklif almak için tıklayın.