Butik Pasta Eğitimi


Bu alanda taze, doğal ve kişiye özel üretimler yapılır. Alışılmış pastane konseptinin dışında, daha modern ve kişiye özel hizmet sunan ‘haute-coutre’ pasta üretimi eğitimleri butik pastacılık yapımına dair bilgi ve becerinin geliştirilmesine yöneliktir.

Pastacılık alanında kendini geliştirmek ya da bu alanda profesyonel bir kariyere sahip olmak isteyen kişiler için temel pasta süsleme teknik ve prensiplerinin öğretildiği ilk başlangıç noktasıdır. Kurs sırasında katılımcılar tek katlı yuvarlak bir pastanın hazırlanması, kaplanması ve süslenmesini içeren temel pasta süsleme tekniklerini birebir çalışarak öğrenme fırsatı yakalayacaktır.

Pasta hazırlığı ve yapımı zincirleme bir süreçtir. Bu nedenle, eğitimimizde pasta kekinin pişirilmesi, sıvanması ve kaplanması gibi işlemler hazırlanan pastanın keskin kenarlı ve kusursuz olmasına göre ayarlanmıştır. Bu sayede, katılımcılar kusursuz ve keskin kenarlı pastaların nasıl yapıldığını tüm detay ve püf noktalarıyla öğrenme imkânı bulacaktır.

Profesyonel düzeyde pasta süsleyebilmek için kurs sonrası yapılacak çalışmalar oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle, kurs sırasında öğrendiğiniz teknikleri evde kendi kendinize tekrarlayarak başarınızın ve el becerinizin katlanarak artmasını sağlayabilir ve bu alanda kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.

KURS İÇERİĞİ

Pasta yapımında ve süslemesinde kullanılan malzemelerin tanıtılması

Özel çikolatalı pasta tarifinin paylaşılması ve bu tarifin uygulamalı pişirilmesi

15 kişilik pasta kekinin sıvanması

Şeker hamurunun renklendirilmesi

Pastanın şeker hamuru ile kaplanması ve keskin kenarların yapımı

Pasta tablasının şeker hamuru ile kaplanması ve pastanın bu tablaya oturtulması

Pasta çevresinin çeşitli kalıplar yardımıyla ve serbest el tekniği yöntemiyle süslenmesi

1 adet 3 boyutlu insan figürünün şeker hamuruyla modellenmesi ve bu figürün pastanın üstüne montajı

Tahta çubuk ve ip yardımıyla bayraklı flama hazırlanması ve bu flamanın pastanın üstüne montajı

Konu Başlıkları:

Katkılı pandispanya çeşitleri, katkısız pandispanya çeşitleri, special pandispanya, pandispanya yapım teknikleri, krema yapım teknikleri, şeker hamuru ile pasta kaplama, insan figürü modelleme, hayvan figürü modelleme, maket pasta kaplama.

İstihdam Alanları:

Programı başarıyla tamamlayanlar, yiyecek-içecek alanında çalışabilir, kendi işyerleri veya evlerinde üretim yaparak gelir elde edebilirler.

EKSTRALAR

Eve götürme: İnsan figürü içeren keskin kenarlı 15 kişilik pastayı kurs sonrası beraberinizde evinize götürme imkânı bulunmaktadır.