Cad Cam Nedir?

Çok değil, 20-20 sene öncesinde henüz üç boyutlu tasarımlar ve hayatımızı kolaylaştıran bilgisayarlar sadece iki tarafın haberleşmesi amacı güdüyordu. Bu amacın yanı sıra basit bilişsel işlemlerin gerçekleştirilebilmesi de sağlanabiliyordu. Günümüzdeyse, gelişen bilgisayar ve yazılım teknolojisi her şeyi hızlıca yapılabilir kılmıştır. Öyle ki, kağıt üzerindeki taslak çalışmalar, yerini dijital çizimlere bırakmıştır. İmalat sektörü için soyut kavramları, somutlaştırmadan önce mümkün olabildiğinde gerçeğine yakın bir şekilde görmek önemlidir. İşte cad cam bunu mümkün kılıyor. Somut üretim aşamasına kadar, çeşitli bilgisayar programları vasıtasıyla bir ürünün kavramsal süreçten başlayarak böyle bir yol almasına cad cam denir.

Cad Cam’in dilimizde bir karşılığı ve hatta açılımı da bulunuyor: Bilgisayar Destekli Tasarım ve Bilgisayar Destekli İmalat demektir. Cad genel itibariyle ürün ve konstrüksiyon tasarımları için bilgisayar yazılımlarının kullanılmasını esas alır. CAD CAM uygulamalarıysa, CNC tezgahlarının tasarım ve üretim süreçlerinde her ikisini birlikte gerçekleştirme rolünü üstlenir. Cad programları, model ve tasarımların soyut ve kavramsal süreçlerini oluştururken, CAM ise fiziksel olarak işlenebilmesini sağlar. CAM, tasarımların üretimi için gerekli programlamayı sağlar. Eskiden teknik resimler için basit yöntemler gözetilirken, bilgisayar destekli programlar vasıtasıyla seri üretim gerçekleştirilebilmektedir. Cad Cam öğrenmek istediğiniz de bunun için bazı eğitimler de alabiliyorsunuz. Elbette bu eğitimler, Cad Cam programları çerçevesinde verilmektedir. 

Cad Cam Kursları

Cad cam kursu için öncelikle hangi programı kullanmak istediğinize karar vermeniz gereklidir. Programlar içerisinde; Autocad, Solidworks, Catia, Mastercam, Tekla Xsteel, 3Ds Max bulunmaktadır. Programlar üzerinde üç boyutlu tasarımlar oluşturabilir ve amaca yönelik çözümler sunan programlarla üretim sürecinizi iyileştirebilirsiniz.

Mimarlar, mühendisler, inşaat veya makine teknikerleri, iç mimarlar, peyzaj mimarları, makine ressamları, mutfak/mobilya ressamları eğitimlere ve kurslara katılarak, dijital yenilenme sürecinin bir parçası olabilirler. Programlar genel itibariyle bir giriş ve arayüz tanıtımıyla başlamaktadır. Daha sonra sektörlere yönelik tanıtımlar ve çalışma ekranlarını benimsemenize yönelik adımlarla devam edilmektedir. İlerleyen safhalarda cad cam nedir? sorusunun ötesine geçilerek, çizim yöntemleri/komutları ve nesnelere yönelik düzenlemeler, uygulamalar ve ölçeklendirmeler gösterilmektedir. Blokları oluşturabilir ve parametrik komutlarla uygulamalar öğrenebilirsiniz. Mesleğinize yönelik çizim örnekleriyle, kendinizi test edebilir ve çıktılarınızı alabilirsiniz.

Yazar: Moneta Eğitim ve Belgelendirme