Dil Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Dil okulu seçiminde nelere dikkat edilmeli hiç düşündünüz mü? Sadece kayıt olunca işler bitiyor mu? Peki ya eğitim? İptal süreci? Memnun kalmazsanız neler yaşayabilirsiniz hiç düşündünüz mü? Bütün bu sorulara dair Dil Okulu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler isimli bu güzel yazımız sizlerle.

Dil Okulu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yabancı dile dair bir ihtiyacınız var. Bu çocuğunuz için, kendiniz için, sınav için olabilir. Eğitim almaya karar verdiniz ve aldığınız tekliflerden bir liste hazırladınız. Bunların arasından doğru dil okulunu seçmek hayli zor olacak. Önce telefondan bilgi alacaksınız, sonra “Bir de gidip göreyim” diyeceksiniz. En doğru kararı tam olarak burada verdiniz. Yerinde görmek çok önemli.

Binanın Fiziksel Özellikleri

Araştıracağınız dil okulundan içeri girdiniz ve karşınızda mükemmel bir ofis var. Bunun sizi ilk anda etkilemesine izin vermeyin. Çünkü dil okulları sizleri genelde mükemmel ofislerle karşılar. Sizi ilk aşamada etkilemek isteyip sonraki aşamaların üstünü örtmek ister. Ama unutmayın! Siz eğitimi ön ofiste değil, sınıflarda alacaksınız. Yani dikkat etmeniz gereken nokta önce eğitimi alacağınız yerleri gezin.

Ön ofiste son teknolojiye sahip televizyonlar, klimalar, diğer teknolojik cihazlardan bulabilirsiniz. Peki ya sınıfınızda? Öncelikle sınıfınızda dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi görsel iletişim cihazları. Bilgisayar, projeksiyon cihazı gibi teknolojik cihazlar yoksa bu zamana kadar okulda aldığınız eğitimden bir farkı olmayacaktır. Projeksiyon cihazı gibi cihazlar sizlere eğitimlerde görsellik konusunda da katkı sağlar ve öğrenmeniz daha kolay olur.

Sınıf Kontenjanları, Eğitmenler ve Eğitim Sistemi

Eğitim alacağınız sınıfların kapasitesi çok önemli. 20-25 kişilik sınıflarda alacağınız eğitimin size bir katkısı olmayacaktır. Çünkü kişi sayısı çoğaldıkça öğretmenin size ayıracağı vakit daha az olacaktır. Unutmayın! Dil, karşılıklı etkileşim ister ve bunun için yeterli süre olmazsa eğitim boşa gider. Bu nedenle eğitim alacağınız sınıfların kapasitesi maksimum 10-12 kişi olmalıdır.

Eğitmenler konusu belki de konunun en hassas noktası diyebiliriz. Eğer yabancı dil öğrenecekseniz kaynağından öğrenmeniz gerekir. Başlangıç seviyesinden sonra yabancı eğitmen desteği sağlanmazsa yine kaliteli bir eğitim almış olmazsınız. Fakat yabancı eğitmenlerde mutlaka İngilizceyi ana dili olarak kullanan Amerikalı, Kanadalı, İngiliz, Avusturalyalı, İskoçyalı gibi eğitmenler olmalı. Bu konuda dil okulları İranlı, Iraklı, Suriyeli bireyleri Amerikalı, Kanadalı gibi göstermek isteyebilir. Tam bu noktada dikkat edin! Anadili İngilizce olmayan eğitmenler yabancı eğitmen kategorisine girmez!

Eğitim sisteminde saatler de yine kaliteli bir eğitimin tetikleyici unsurlarındandır. Her yiğidin yoğurt yiyişi elbette farklıdır ama ortalama bir eğitim saati de olmalı. 10-12 kişilik sınıflarda eğitim alıyorsanız eğitim saatiniz de 100-120 saat arasında olmalıdır. Fakat bu 100-120 saatlik eğitim sizin parasını ödediğiniz ana eğitim olmalı. Bunun haricinde dil okullarının size verdikleri ekstra aktiviteler, konuşma kulüpleri vs. olmamalı. Bu gibi aktiviteleri, kulüpleri ana eğitim saatleri içerisine sokmak doğru olmaz. Bu aktivite ve kulüpler ücretsiz olarak verilmelidir.

Kaynaklar

Eğitimde kullanılacak kaynakların güncel ve orijinal olmasına dikkat edin. Örneğin İngilizce eğitim alıyorsanız her yayına aldanmayın. Bu işin piri olan Oxford gibi köklü yerlerin yayınları sizin için kaynak olmalı. Ve yine bu yayınlarında güncel olması gerekir. Yani 1990 yılında kullanılan bir Oxford yayını ile 2018 yılında kullanılan bir Oxford yayını içerik olarak farklılık gösterecektir. O nedenle güncel olan yayınların kullanılması sizin için çok önemlidir.

Buna ek olarak kullanılabilecek olan kaynaklar listesine Cambridge University Press yayınlarını da koyabiliriz. Cambridge yayınları da yine Oxford yayınları gibi oldukça kaliteli yayınlardır.

Kampanyalar Gerçekte Nasıldır?

Dil okulları birbirinden farklı kampanyalar uygularlar. Kimi zaman özel günlere has indirimler verilir kimi zaman ise bir alana bir bedava gibi kampanyalar yaparlar. Peki kampanyalar gerçekten avantajlı mı?

Bir de mantıklı gibi görünen ama hiç de öyle olmayan bir kampanya türü daha vardır. “2+1”, “3+2” gibi aldığınız eğitime ek olarak verilen sözde hediye eğitimler. Peki neden mantıklı değil. Örneğin 3+2 adı altında bir paketten yararlanmak istediniz. Başlangıç seviyenizin A1 olduğunu kabul edelim. A1,A2 ve B1 seviyelerini siz aldınız ve kurumda size B2 ve C1 seviyelerini hediye ediyor (ya da başka eğitim paketleri). Bu hediyeler size kurum tarafından verildiği için maddi bir karşılığı yoktur. Yani sözleşmeniz iptal edilirken ödediğiniz ücret 5 kur üzerinden değil 3 kur üzerinden hesaplanır ve sırf bu nedenle ileride iptal kısmında kuruma borçlu çıkabilirsiniz.

Duygusal Kısım: Fiyatlar

Karşınızda fiyatlar, indirimler havada uçuşacak. Ama burada önemli olan tek bir şey var. Siz bir ders saati için ne kadar ödüyorsunuz? Bunu şu şekilde ayırt edebilirsiniz; A kurumu size 1 kur eğitimi 1000 TL’ye veriyor ve toplamda 72 ders saati sunuyor. Siz burada ders saatine 13.88 TL ödüyorsunuz. B kurumu ise 1 kur eğitim bedeli olarak 1200 TL istiyor ve 100 ders saati eğitim sunuyor. Burada ise ödeyeceğiniz ders saati ücreti 12 TL‘ye denk geliyor. A kurumunu tercih ederseniz toplamda 200 TL az ödeyeceksiniz ama 28 saat eğitimde az alacaksınız. Yani karlı olarak ayrıldığınızı düşünürken birim fiyatı üzerinden baktığımız zaman zarar ediyorsunuz. Bu nedenle bu konuya özellikle dikkat edin. Size verilen fiyatı mutlaka ders saatine bölerek hesaplama yapın.

En Sorunlu Alan: İptal Süreci!

Bir eğitim talebinde bulundunuz ve eğitim paketi satın aldınız. Her şey mükemmel ilerliyor fakat bir sebepten dolayı artık eğitim alamayacaksınız ya da almak istemiyorsunuz. İptal talebinde bulundunuz, dilekçenizi verdiniz ve beklemeye başladınız. Burada dikkat etmeniz gereken tek bir nokta var: Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken Madde 56. Zira Madde 56 iptal durumunda ücretlerin iadesinin nasıl olması gerektiğini gayet basit bir dille anlatıyor. İptal sürecinde ücretinizden yapılacak kesintiler nelerdir tek tek yazıyor. Eğer iptal halinde kurumunuz sizden ekstra maddeler talep ediyorsa Milli Eğitim Bakanlığının Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nden yararlanabilirsiniz. Bu yönetmelikte yazanların haricinde kurumlar sizden ekstra ücretler talep edemez, ekstra kesintiler yapamaz.

Dil Okulu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler neler, sizlere tek tek açıkladık. Umarız bu içeriğimiz sizler için faydalı olmuşsunuzdur.

Yazar: Uğur KARAPAÇA