İŞSİZ KALMAMAK İÇİN DİLSİZ KALMAYIN !


Günümüz dünyası çok hızlı değişiyor ve gelişiyor. Artık insan gücünün yerini makinalar almaya başladı ve azalan işçi talebine karşılık artan bir işsizlik oranı başladı. Bu rekabet içinde diplomalar ve master belgeleri neredeyse anlamsız kalmaya başladı.

Değişmeyen tek şey ise ülkeler arasında hiç bitmeyen ve hatta sürekli artış gösteren ticaret. Öncelikle iş yapmak istediğiniz ülkenin dilini ve kültürünü iyi bilmeli ve sonra iş görüşmelerine başlamalısınız. İyi bir eğitim ve sabırla bu alanda başarısız olmak benim fikrime göre imkansızdır.

Güney Amerika ve Orta Amerika ülkeleri ise gelişmekte olan, doğal kaynakları ve maddi imkanları çok olan ülkelerdir. Keşfedilmeyi bekleyen birçok ticaret fırsatı bulunmaktadır. Dünyanın diğer bölgelerinden çok farklı bir kültüre sahip olan bu insanlar ile hem İspanyolca konuşmalısınız hem de onlarla nasıl iletişim kuracağınızı doğru öğrenmelisiniz. Siyasi olarak emparyalizme ve sömürgeciliğe karşı olan bu halk, özellikle gençlere kolejlerimizde veya özel üniversitelerde öğretilen iletişim şeklinden çok uzaktır.

Kurslardan sertifika almak bu bölgelerde ve meslekte başarı sağlamanız için asla yeterli olmayacaktır. Bu konuda tecrübeli kişilerle tanışıp onlardan eğitim almanızı tavsiye ederim. Zaten İspanyolca kurslarından aldığınız sertifikaların bir anlamı yoktur, tüm dünyada geçerli tek sertifika merkezi Madrid’de bulunan Cervantes tarafından verilmekte; her yıl belli dönemlerde tüm dünyada sınavları olmaktadır. Bu sınavlara girmek için hiçbir kurs kaydı gerekmemektedir sadece doğru zamanda başvuru yapılması gerekmektedir.

Hem kültürel hem de dil konusunda 20 yıla yakın bir tecrübem bulunuyor ve aktif olarak Güney ve Orta Amerika ile iş yapmaktayım. Hayatım boyunca hep hayran olduğum bu insanlarla çalışmak da ayrı bir keyif benim için. Bu yolda ilerlemek isteyen her yaştan kişilere yardımcı olmayı çok isterim.

Artık başka bir dünya var, orada insanlar yetenekleri ile ve özgür çalışma ortam ve saatleriyle hayatlarını devam ettiriyorlar. Size iş veren bir şirketin kuralları ile kaybolup gitmektense kendi yeteneklerinizi keşfedip geliştirmek size en büyük kazancı ve hepsinden önemlisi mutlu bir hayatı sağlayacaktır. Hayatı kaçırmayın, öğrenmek için de yaşamak için de geç kalmayın; sevgiyle kalın!

Yazar: Günuz UZ - Dış Ticaret Müdürü