Doğru Dil Kursu Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dil öğrenmek emek ister, maliyetli bir iştir ve zaman alır. Bu yüzden dil kursu seçiminde doğru tercihleri yapmak çok önemlidir. Dil kursu seçerken

  • Firmanın kaç yıldır bu işi yaptığı
  • Öğretmenlerinin kalitesi
  • Öğrenciye yaklaşımı
  • Ne kadar sürede ne vadettiği

konuları oldukça önemlidir.


Tecrübe

Bir dil kursu 10 yıldır eğitim veriyorsa kalitelidir denebilir. Uzun yıllar sektörde hizmet vermesi yurtdışı bağlantılarının güvenilirliği ve yabancı öğretmenlerle diyaloglarının gelişmiş olması bakımından faydalıdır. Örneğin work and travel ile yurtdışına öğrenci gönderen bir kurs merkezi uzun yıllardır bu işi yapıyorsa öğrencilerinin ne gibi sorunlarla karşılaşabileceği konusunda bir birikim sahibi olmuştur ve yeni öğrencilerini yurtdışına göndermeden onlara bütün eski tecrübeleri aktarabilir. Eski work and travel öğrencilerini yeni öğrencileri ile buluşturabilir. Tecrübe demişken derse giren yabancı öğretmenlerin yaşı da bu noktada önemlidir. Çok genç öğretmenler yabancı bir ülkede yabancılara kendi dillerini öğretmede sorun yaşayabilir.

Öğretmenler

Öğretmen faktörü dil öğreniminde kesinlikle en kilit noktadır. İşini severek yapan bir öğretmenin öğrencileri dersi şevkle dinler, dersteki verim artar. Dil ortak bir kültür olduğu için sınıftaki etkileşim, derse katılım sınıfın seviyesini artırır. Öğretmenlerin yerli ve yabancı olmaları dil öğreniminde bir başka önemli noktadır. Yabancı dilin başlangıç seviyesinde genellikle Türk öğretmenler derse girerler. Derslerde Türkçe konuşmak genelde yasaklanmaz veya yasağa fazla riayet edilmez. Çünkü çoğu zaman öğrenci kendini ifade edemez ve Türkçe konuşmak zorunda kalır. Dolayısıyla öğretmen de Türkçe konuşur. Basit düzey sonrası yavaş yavaş yabancı öğretmenler derslere girmeye başlar. Bir derse Türk öğretmen diğer derse yabancı öğretmen girer. Sonraki seviyelerde sadece yabancı öğretmenler derslere girmeye başlarlar. Yabancı öğretmenlerin derslerinde öğretmen Türkçe anlayamayacağı için öğrenci ister istemez kendini ifade etmek için kendini zorlar. Kendini zorlayan insan kendini zamanla geliştirir.

Öğrenci-Kurs İlişkisi

Kursun öğrenci ile iletişimi oldukça önemlidir. Kursbudur.com’daki kurs yorumları bu konuda yardımcı olacaktır. Kimi zaman anlaşmazlıklar yaşanabilir. Bu anlaşmazlıklara karşı kursun tutumunu öğrenmek gerekir. Örneğin sikayetvar.com gibi sitelerde kurs ile ilgili yazılan eleştirel durumlar ve şikayetlere kursun nasıl cevap verdiği, ilgili davranıp davranmadığı kurs hakkında bir diğer ipucu bilgisini verebilir. 

Kimi zaman da öğrenciler kurstan ek ders, telafi dersi, speaking dersi gibi dersler talep ederler. Bu noktada kursun bu talepleri nasıl karşıladığı kurs seçiminde belirleyici olacaktır.

Süre ve Sonuç

“100 saatte İngilizce!” şeklinde iddialı vaatler ilginç ve heyecan verici gelebilir ilk bakışta. Ancak biraz irdelediğinizde kaç saati vocabulary, ne kadarı writing, speaking var mı, ödev, quiz, testler yapılıyor mu? Bu sorularla bir kursun ne kadar sürede ne öğretmek istediği iyice öğrenilmelidir. Dil öğrenimi aceleye getirilmemelidir. Unutulmamalıdır ki hızlı öğrenilen bilgi kısa zamanda unutulabilir. 

Özetle bir dil kursu seçerken kursun tecrübesi, öğretmen-öğrenci-kurs ilişkisi, süre ve vaatler iyi analiz edilmeli. Fiyatı ucuz diye bir dil kursuna düşünmeksizin kayıt olmamalı, zaman, para ve emek israfı yapılmamalıdır.