Ebeveynlerin Özel Ders Öğretmeninde ve Ders Esnasında Dikkat Etmesi Gerekenler

Okul eğitiminin yetersiz veya eksik kaldığı durumlarda akademik başarıyı belli bir seviyede tutarak sınavlarda başarı yakalamak için ilk akla gelen yöntem özel ders oluyor. Özel ders hocası sayesinde okulda ve sınavlarda başarısını yükselten, özgüven depolayan binlerce çocuk var. Gelecekte hedefe yönelik değil de puana göre seçim yapmamak, istenilen bölümleri kazanmak adına sağlam temeller oluşturmak gerekiyor. Özel ders neden gerekli sorusuna verilebilecek en kısa ve somut cevap bu olabilir. Özel ders öğretmeni, çocuğunuzun hangi derste ne kadar eksiği varsa ona yönelik çalışma hazırlar; temeli sağlam bir ders içeriği oluşturur. Elbette siz ebeveynlerin ve öğrencilerin özel ders almadan önce endişeleriniz illa ki olacaktır. Özel ders faydalı mı, çocuğuma baskı oluşturur mu, okuldaki dersleri etkiler mi, özel dersin faydaları nedir gibi sorular akıllara üşüşür. Ancak bu soruları bizzat düşünerek ya da özel eğitmen ile görüşerek de cevaplandırabilirsiniz. Çünkü genellikle bir sorun çıkmaz, özel dersler çocuğunuza ancak fayda sağlar. Özel ders alanların yorumları kararınızı vermenize yardımcı olabilir. Özel derse karar verdikten sonra öğretmen ve derse dair dikkat edilecek unsurlara sıra geliyor. Sizler için bu unsurları sıraladık.

Dikkat edilmesi gereken noktalar genel çerçevede şöyledir;

Öğrenciye karşı olan sabrı ve şefkati: Öğrencinin, çocuğunuzun öğretmeni ile olan ilişkisi ders başarısını arttıracağı gibi tamamen verimsiz hale de getirebilir. Öğretmenin öğrenciye yaklaşımı, sevgisi, şefkati ve en önemlisi sabrı önemlidir. Öğretmen ile görüşmenizde bu detaya dikkat edebilir, ders esnasında uzaktan gözlem yapabilirsiniz.

Öğrencinin anlama kapasitesine uyumu: Her öğrenci zekâ küpü değildir. Özellikle matematik özel dersi almaya ihtiyaç duyanlar genellikle derse dair zayıf bir temele sahiptir. Öğretmen, öğrencinin kapasitesini fark etmeli ve onun anlayabileceği şekilde anlatmalıdır.

Özel ders tecrübesi: Öğretmenin daha önce özel ders verip vermediğini kontrol etmek, sorgulamak en doğal hakkınız. İlk defa ders verecek ise öğretmenin derse hâkimiyetini ders esnasında yine gözlem şeklinde veya çocuğunuzun ders gelişimini takip ederek öğrenebilirsiniz.

Ders hâkimiyeti: Öğrencinin dersi kaynatma ihtimali veya odağını kaybedip ilgisini kaybetmesi olağan bir durumdur. Tecrübeli özel ders eğitmeni, böyle anlarda hâkimiyeti ele alır ve ya mola verir ya da ders işleme şeklini değiştirerek verimliliği arttırabilir.

Gerekli motivasyonu sunabilmesi: Okulda alınan kötü bir not, derslerin ağırlığı, sınav stresi, kişisel sorunlar veya sadece gelecek kaygısı bile öğrencinin modunu düşürebilir, ders motivasyonunu kaybetmesine neden olabilir. Böyle anlarda özel öğretmenin öğrenciyi psikolojik anlamda desteklemesine dikkat edebilirsiniz.