Eğitmen Seçimi Nasıl Olmalı ?


Birçoğumuz çocuğuna okula yardımcı olması için özel ders aldırma ihtiyacı duyuyor. Aynı zamanda insan kendi kişisel gelişimi için yabancı dil başta olmak üzere sportif, sanatsal veya akademik anlamda özel ders ve kurs alma ihtiyacı duyuyor. Bu ve benzeri durumlarda alanında uzman bir eğitmen arayışı içine giriyoruz. Araştırmaya başladığınızda ise internet üzerinden karşınıza bir çok seçenek çıkıyor. Maalesef internet ortamında çok fazla bilgi kirliliği var. En uygun eğitmeni seçerken bazı kriterleriniz olursa işiniz çok daha kolay olur.

Özgeçmiş 

Eğitmeniniz hakkında özgeçmiş bilgisi çok büyük önem arz eder. Aradığınız dersin zorluk katsayısına göre saygın bir üniversite mezunu, yüksek lisans eğitimi almış ve üzerine master yapmış biri sizin için çok iyi bir eğitmen olabilir. Bu detayları öğrenmekte fayda var. Elbette lise matematik seviyesinde özel bir ders için Matematik Profesörüne ihtiyacınız olmayacaktır. Bu sebeple ihtiyacınız doğrultusunda bu detaya inip inmeme hususunu değerlendirebilirsiniz.

Bu başlığın en kritik maddesi önceden çalışılan kurumlardır. Çünkü eğitmenin kamu kurumlarında veya özel kurumlarda çalışıp çalışmadığı bile öğrencisine ne kadar katkı sağlayacağına dair sağlam ipuçları verecektir.

Kursbudur'da bazı üyelerimiz dersleri ve kendileri hakkında video yayınlamaktadır. Bu videolara göz atmayı unutmayın, çünkü kendinizi ilk derse girmiş gibi hissediyorsunuz. Nihai kararınızı verirken de size çok etkisi olacaktır. Kursbudur Youtube Kanalı

Yurt Dışı Deneyimi

Bu kriterimiz özellikle yabancı dil kursu arayan öğrencilerimiz için kritik önem arz eder. Yurt dışında kalmış bir eğitmen konuşma dili başta olmak üzere size en faydalı bilgileri daha kısa sürede aktarabilmektedir. İlerde yurt dışı planı yapan öğrenciler için bu seçenek göz ardı edilmemelidir.

Sınav Derecesi

Eğer çocuğunuz lise veya üniversite seçme sınavına girecekse veya herhangi bir yabancı dil sınavına hazırlanıyorsa, aradığınız eğitmenin bu alandaki sınav derecesi sorulması gereken başlıca hususlardan biridir. Bir eğitmen çok iyi anlatıyor olabiliyor fakat bazı sınav taktiklerini ve pratik yöntemleri de bilip öğrencisine aktarabilmelidir. İşte bunun en büyük kanıtı o sınavda almış olduğu sonuç ve derecedir. Tabi ki şunu unutmamalıyız ki; özellikle yabancı dil sınav sonuçları bazen insanı yanıltabilir. Yabancı dil sınavından 80 üzeri puan alıp maalesef o yabancı dili konuşamayan eğitmenler de bulunmaktadır. Bu sebeple bu kriteri tek başına değil, diğer kriterler ile beraber değerlendirmeye almalısınız.

Fiyat Konusu

Fiyat konusu günümüzde çok geniş bir aralığa sahip diyebiliriz. Artık harçlığını çıkarmak isteyen üniversite öğrencilerinin de ders vermeye başlaması ile birlikte çok uyguna özel ders alma fırsatı karşınıza çıkabiliyor. Fakat tecrübesinin ve emeğinin karşılığını almak isteyen yılların hocaları ise bu sebeple zor durumlara düşebiliyor. Öncelikle bu iki kategoriden birine karar vermelisiniz. Çünkü tecrübeli bir hocanın ders fiyatı ile üniversite öğrencilerinin belirlediği ders fiyatları arasında büyük farklar bulunuyor. Her kriterde olduğu gibi bu kriterde de sizin ihtiyacınız ön plana çıkıyor. Gerçekten hangisine ihtiyacınız olduğuna karar verin. Üniversite sınavından yeni çıkmış, bilgileri taze, soru çözümünde pratiğe sahip genç bir eğitmen mi yoksa tecrübesi ile sadece sınava yönelik değil hayatın tüm basamaklarını yaşamış, problemlerin öncesi ve sonrasını bilen, eğitimini ona göre planlayan bir hoca mı ? Bu sorunun cevabı aradığınız ders veya kursa göre değişecektir.

Derslerin Sıklığı ve Süresi

Her ders haftada iki veya üç saat olmalı şeklinde bir zorunluluk yoktur. Aradığınız ders için eğitmenin ne kadar zaman ayıracağını, hafta içi mi hafta sonu mu müsait olacağını öğrenmeyi unutmayın! Çünkü anlaşma yapıldıktan sonra bile zaman problemi yaşayan eğitmenler öğrencilerine yeterince katkıyı sağlayamıyor maalesef.

Sizin için en uygun eğitmeni bulurken dikkat etmeniz gereken kriterleri kısaca özetledik. Eğer sizin de aklınıza farklı maddeler geliyorsa bize (info@kursbudur.com) gönderin, yazımıza isminizle birlikte ekleyelim.

Aradığınız kriterlere uygun eğitmenlere ve bilgilerine göz atmak isterseniz aşağıdaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.
www.kursbudur.com/ozel-ders-verenler