Ehliyet Alma Süreci Nasıl İşliyor?

Trafikte birçok sürücü hata yaptığında kulaklarımızın aşina olduğu bir sözü hemen hepimiz hatırlarız: Ehliyeti bakkaldan mı aldın? Keşke ehliyet bakkaldan alınacak kadar basit bir süreç barındırsaydı. Eskilerden ben ehliyetimi birkaç saatte aldım hikâyelerini dinlemişliğiniz vardır ancak bu süreç son bulmuştur ve ehliyet alma süreci ciddi kriterlere bağlanarak zorlaştırılmıştır. Profesyonelleştirilmiş bir hale gelen bu sürece göz attığımızda temel olarak yazılı sınav, direksiyon sınavı ve ehliyetin alınması olarak karşımıza çıkar. Bu süreç genel olarak üç ay sürmektedir. 

Yazılı sınav için toplam 30 saatlik teorik eğitim alınması gerekmektedir. Bu süreler bütün sertifika sınıfları için geçerlidir ve dağılımı trafik ve çevre dersi için 16, ilk yardım dersi için 8 ve araç tekniği dersi için 6 saat olarak belirlenmiştir. Ehliyet kurslarının bu eğitimi vermesi bir ya da iki ay olacak şekilde değişiklik göstermektedir.

Direksiyon eğitim derslerine ise direksiyon usta öğreticisi tarafından kursiyerin akan trafikte eğitim alacak düzeye ulaştığına karar verilinceye kadar direksiyon eğitim alanında veya simülatör üzerinde devam edilir.

Yazılı sınavın ardından, başarılı olunması durumunda, direksiyon sınavı gerçekleştirilir. Direksiyon sınavı için alınması gereken eğitim süreleri aşağıdaki gibidir.

Sınıfı

Süresi

A1 sınıfı sertifika

10 saat

B sınıfı sertifika

12 saat

C ve E sınıfı sertifika

24 saat

F sınıfı sertifika

10 saat

H (motosiklet) sınıfı sertifika

10 saat

H (otomobil) sınıfı sertifika

12 saat

B, C ve E sınıfı sertifikası bulunanlardan römorklu araç kullanma sertifikası almak için

5 saat

Not: 1 ders süresi 50 dakikadır. 40 dakika araç sürme süresi ve 10 dakika istirahat şeklindedir.

Yukarıda belirtilen direksiyon eğitimi dersleri şehir içi ve şehirlerarası karayollarında akan trafikte yapılır. A1, A2, B, F, H (motosiklet) ve H (otomobil) sınıfı sertifika alacak kursiyerlere en az 2 saat, C, D ve E sınıfı sertifika alacak kursiyerlere ise en az 4 saat akan trafikte gece araç kullandırılarak uygulama yaptırılması zorunludur.

Birinci direksiyon sınavında başarılı olamayan adaylar bu süreci herhangi bir harç yatırmadan üç kez daha tekrarlayabilir. Dördüncü denemenin sonunda başarılı olamayanlar başvurdukları ehliyet sınıfının gerektirdiği kadar harcı yatırarak dört kez daha direksiyon sınavına girme hakkı elde ederler. Bu dört direksiyon sınavında da başarılı olunmadığı takdirde tüm kurs süreci baştan başlar.

Direksiyon sınavında başarılı olan adayların sertifikaları bulunduğu ilçe milli eğitim müdürlüğüne gönderilmektedir. Sertifikaların çıkış süresi ortalama olarak 1-2 haftadır. Sertifikanın kullanılabilmesi için ehliyet sürücü belgesine dönüştürülmesi gerekmektedir. İki yıl içinde sürücü belgesine dönüştürülmeyen sertifikalar geçerliliğini yitirir. Bununla birlikte sağlık raporlarının da geçerlilik süresi de bir yıl olduğundan bu sürelerin aşılması durumunda sürecin yenilenmesi gerekmektedir. Ehliyet sürücü belgesini almak için https://surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden randevu alınması gerekmektedir. Randevu almadan önce harç ücretinin yatırılmış olması gerekmektedir. Ödemeler bankalara yapılmaktadır. İlk defa ehliyet alacak olan vatandaşlar için belirlenen harç bedeli 15 TL’dir. Randevulara şahsen gitmek gerekmektedir zira parmak izi vermeniz gerekmektedir. Bayanlarda soy isim değişikliği mevcut ise ilgili belgeleri (evlilik cüzdanı, boşanmada mahkeme kararı veya vukuatlı nüfus örneği) sunmak durumundadırlar.

En uygun sürücü kurslarını bulmak için talep oluşturun, teklifler ayağınıza gelsin.

Başarılar.