Enstrüman Dersi Özel Ders ile Neden Daha Etkilidir?

Bir enstrüman çalmak neredeyse herkesin hayalidir. Ancak bilgi yetersizliği, özgüven eksikliği, cesaret edememek veya sadece beceremem düşüncesi öğrenmeyi engelliyor. Oysaki enstrüman özel dersi ile kısa sürede bile temel seviyeye hakim olmak mümkün. Kalabalık bir müzik sınıfında ders almaktansa birebir yüz yüze ders almak etkileşimi arttırır, başarı oranını yükseltir. Öğrenciyle doğrudan ilgilenen hoca her yanlışı ve detayı anında görerek düzeltir. Aynı şekilde öğrenci de tek olmanın verdiği rahatlıkla hata yaparım korkusunu aşar ve daha rahat, stressiz şekilde derse katılım sağlar.


Müzik Dersi Almanın Faydaları Nelerdir?

Bir enstrüman çalmak, müzik dünyası hakkında bilgi sahibi olmak ve herhangi bir enstrümanda yetkinlik kurmak oldukça faydalı. İşte o faydalar;

Sosyalleştirir: Müziğin evrenselliğini hemen her ortamda görebilirsiniz. Hiç tanışmayan kişiler dahi müzik ortak konu olduğunda uzun sohbet edebiliyor. Müziğe dair bir şeyler bilmek kişilerin sosyalleşmesini sağlar. Özellikle de çocuklar için müthiş bir gelişim sağlayan müzik, çocukların sosyal becerilerini geliştirmeye yardımcı oluyor.

Özgüven depolar: Çocukların ve yetişkinlerin yaşadığı özgüvensizlik duygusunu yenmenin yollarından biri de müzik enstrümanı çalmak veya bir müzik topluluğuna dâhil olmaktır. Müzik ile birlikte eleştiri, yeni fikirler, farklı bakış açıları kabul edilir. Böylece kişiler özgüven sahibi olur, daha geniş bakış açısı edinirler.

Yeni kültürler öğretir: Müzik evrenseldir ve her zaman insana yeni bir şeyler katacak kadar donanımlıdır. Müzik dünyasına adım atmak farklı kültürlerin kapılarını aralamak anlamına gelir. Her bir müzik türü ile ülkemizin ve dünyanın farklı bölgelerindeki kültürlere yaklaşır, yeni şeyler öğreniriz.

Disiplini arttırır: Enstrüman çalmak sabır ve disiplin işidir. Her gün veya haftanın birkaç günü düzenli olarak yapılacak çalışmalar enstrüman başarısını ilerletirken aslında aynı zamanda kişinin tüm hayatını olumlu etkileyecek bir disiplini beraberinde getirir.

Akademik başarı sağlar: Müziğin akademik başarı üzerinde olumlu etkisinin olduğuna dair pek çok görüş bulunuyor. Matematik gibi sayısal dersler veya Türkçe, tarih gibi sözel alanlar müzik ritmiyle öğrenilebiliyor.

Fiziksel gelişimi destekler: Müzik enstrümanlarında eller yüzde yüz kullanılıyor. Çocuklarda bu durum fiziksel gelişimi destekliyor. Yetişkinlerde ise el ve kol koordinasyonunu sağlarken aynı zamanda kasların çalışmasına yardımcı oluyor.

Gitar özel ders ve kursu veren üyelerimizden teklif almak için tıklayın.