Evde Çalışma Ortamı Hazırlama Rehberi

İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle beraber evden çalışma kültürünün yaygınlaşmaya başladığı söylenilebilir. Kendimizi özgür ve rahat hissettiğimiz evimizde çalışma fikri de herkes için tercih edilebilir çalışma modeli gibi görünebilir. Ancak doğru çalışma atmosferi ve ortamına sahip değilseniz; erteleme ve bir türlü işe başlayamama sendromuna yakalanabilirsiniz. Dolayısıyla hayat kurtaran çalışma ortamı için bilmeniz gerekenler şöyle:

1-      Evdeki odalardan birini çalışma ortamı yapın

Bir yerde çalışma masası, diğer bir alanda da yatağınızın bulunduğu ortamda pürdikkat çalışma atmosferini asla yakalayamazsınız. Bu nedenle en temel kurala dikkat etmelisiniz ve evinizin bir odasını sadece çalışma odası olarak kullanmalısınız.

2-      Sadelikten vazgeçmeyin

Çalışma odasının belirlenmesinden sonra dekorasyonuna geçilebilir. Burada odaklanmanız gereken hususun dikkat dağıtıcı araç ve gereçlere asla yer vermemenizdir. Çalışma motivasyonunu artıran mesajların bulunduğu tabloları kullanabilirsiniz. Ancak, asla kaos yaratmayın ve sadeleşerek, eşsiz bir çalışma atmosferi yaratın.3-      Aydınlatma imkanlarını asla küçümsemeyin

Geleneksel aydınlatma kültürüyle hareket etmek yerine sadece çalışma masanızı aydınlatacak ve böylece gözünüzü asla yormayacak bir aydınlatma modeli belirlemelisiniz. Huzurlu bir çalışma adına ışık önemlidir; ancak fazla ışık rahatsızlık yaratabilir.

4-      İyi bir çalışma masası tedarik edin

Çalışma masası denilince akla işlevsellik yönünden fayda sağlayacak modellerin gelmesi lazımdır. Bu bakımdan yeni nesil çalışma masalarındaki aperatif saklama imkanlarına sahip ürünler değerlendirilebilir. Ayrıca, ahşap çalışma masaları tedarik edilmesi çok daha ferah bir ortam yaratmak için idealdir.

5-      Klasik kitaplık modellerinden uzak durun

Çalışma odanızın evin diğer odalarından farkının olmaması halinde evdeki alışkanlıklarınızı devam ettirebilirsiniz. Bundan dolayı çalışma odanızın farklı stile ve atmosfere sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Masa seçiminden sonra, kitaplık seçimindeki minimalist çizgi elde edilmek istenilen atmosferin yaratılmasını mümkün kılabilir.

6-      Misafir koltuklarını unutmayın

İşiniz ve çalışmalarınızla ilgili kişilerin ağırlanması gerekebilir. Bu durumda evinizin misafir odası yerine, çalışma odasının kullanılması daha doğrudur. Bunun için ise, çalışma odasının bir bölümüne koltuk takımı düşünülebilir.   

Sonuç olarak; çalışma ortamın tarzınıza uygun olması verimlilik açısından gereklidir. Dikkat dağıtmayan, yeterli aydınlatmaya sahip, sessiz ve ferah bir ortam hazırlamaya gayret etmelisiniz. 

Aşağıdaki linke tıklayarak yüzlerce kategorideki binlerce kurs verenden teklif alabilirsiniz:

https://www.kursbudur.com/teklif-al