Gemi Adamı Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

Gemi Adamı Belgesi

Gemi adamı belgesi gemilerde çalışan tayfa olarak da bilinen personelin yeteneklerini kanıtlamak için almak zorunda oldukları belgedir. Her çalışan kendi pozisyonuna uygun kursa gitmek ve sınavları geçerek bu belgeyi alır.

Liman Cüzdanı

Gemi adamı kursunu ve sınavlarını geçen kişinin gerekli diğer belgeleri de sağlayarak temin ettiği uluslararası geçerliliği olan bir belgedir. Kısaca denizcilerin pasaportu gibidir. Gemide çalışanların birçok ülkede vizesiz giriş yapmasını sağlar.

Gemi Adamı olmak için;

Gemi adamı sertifikası veren kurslara kayıt olarak, eğitimi devamsızlık yapmadan tamamlayıp ardından kurs sonunda yapılan sınavları da geçmek gerekiyor. Bunun yanında direk liman başkanlığının açtığı sınavlara da girmek mümkün. Liman başkanlığının açtığı sınavlar daha zordur, bu sebeple kurs sonunda eğitim veren kurumun sınavına girmek daha cazip gelmektedir.

Gemi adamı belgesi kaybedilmediği sürece yenilenmez. Sadece içerisindeki eğitimlerin geçerlilik süresi dolduktan sonra yeniden sınava girip yenilemek gerekir. Her eğitimin geçerlilik süresi ise farklı olmakla birlikte genelde 5 senedir.

Ayrıca Gemi adamı sağlık raporu da iki yıl geçerlidir.

Gemi adamı belgesinin yeterlilik sertifikaları;

Sertifikalar pozisyona göre değişir ancak herkes 5 Temel STCW sertifikası olan personel güvenliği ve sosyal sorumluluk, temel ilk yardım, yangın önleme ve yangınla mücadele, denizde kişisel can kurtarma teknikleri, can kurtarma araçlarını kullanma yeterliliği eğitimlerini ve uygulama eğitimlerinin sertifikalarına almak zorundadır.