"Görmek" ve "Bakmak" Arasındaki İlişki


Çevrenizden Matematik ve Geometri dersi ile ilgili şunu duymuşsunuzdur: "Formülleri biliyorum ezberliyorum ama çözemiyorum" işte bu kategorideki öğrenciler sadece soruya “bakmakla” yetiniyor. Peki bu bakmadan görmeye nasıl geçeceğiz? En önemli mesele burası işte!

  1. Ders öğretmeninden konu dikkatli bir şekilde dinlenecek. Yada özel ders olabilir.
  2. İnternet üzerinden ya da video anlatımlar ile konu tekrar mahiyetinde çözümlü sorular çözülecek.
  3. Basit kaynaktan sorular çözülecek.
  4. Fazla ara vermeden orta seviye bir kaynaktan gerekirse çözümlü sorular çözülecek.
  5. Takıldığımız sorular mutlaka ders hocasına yada çözümlü ise çözümüne bakılarak araştırılacak.

İşte bu 5 madde ile bakma evresinden "görme” evresine geçebiliriz.

Yazar: İbrahim NAGAC


Bakmak ve Görmek Arasındaki Fark

Bazı zamanlarda hep başımıza gelmektedir. Kaybolan eşyamızı ararken özellikle ararız tararız fakat bulamayız. Sonra bir bakmışız ki, aradığımız şey aslında çok gözümüzün önünde bir yerdedir.

Bakmakla görmek arasındaki fark budur. Bakarız fakat göremeyiz. Gördüğümüzde ise ne kadar kolay olduğunu fark ederiz. Hatta bir deyim bile kullanırız ‘’bakan kör’’ bakar fakat görmez. Hatta günlük hayatta’’ kör müsün kardeşim ‘’ lafı da çok tanıdık gelecektir kulağımıza.

Her meselede bakmakla görmek arasındaki ilişki vardır. En basit soruları cevaplayamadığımız zaman bile cevabı duyunca veya öğrenince gördüğümüzde cevap nasılda kolaymış deriz. Bazen de görenler bakanlara işte cevap bu diye bağırırlar ne kadarda kolay neden yapamadı diye hayıflanırlar.  Bakmakla görmek aslında diyalektiktir. Birçok meselede bakmak ile görmenin diyalektiğini görürüz.

Toplamak gerekirse sonuç şu çıkacaktır. Bakmakla yetinmemek, görmek, farkına varmak gerekir.  Görmek içinse biraz hayatın düzlüğü ve maratonuna değil, detaylarına bakmak gerekir. Detaylarına inip araştırmacı ruhunu, sorgulamayı, ilerisini düşünmek gerekir. Görmenin sonuçları ağır olsa da gerçekleri savunmaktan vazgeçmemek gerekir; yoksa bakan kör den bir farkımız kalmaz.