Güvenli Araba Kullanma İçin Ne Yapmalıyım?

Aslında çoğumuzun bildiği ancak iş uygulamaya gelince ihmal ettiği konular vardır. Bunlardan biri de güvenli sürüş kurallarıdır. Bilenler için bir hatırlatma yeni ehliyet sahibi olacaklar için de pratik bilgiler olarak özet biçimde birkaç noktayı ele aldık.

Sürüşe başlamadan önce ayna, koltuk ve diğer kontrolleri mutlaka yapın. Yeni teknoloji otomobillerde emniyet kemeri takılmadığında rahatsız eden bir uyarı mevcut. Bu tabi ki sizin kendi güvenliğiniz için. Zaman zaman emniyet kemeri yuvasına sahte aparatlar takılarak susturulduğunu görüyoruz. Böyle yapıyorsanız sadece kendi güvenliğinizi tehlikeye atıyorsunuz demektir.

Dikiz ve yan aynaları en iyi görüş açısını elde edecek şekilde ayarlamayı kesinlikle ihmal etmeyin. Bu aynaların yerini yavaş yavaş kameralar alıyor. Belki ileri de bu aynalardan olmayacak. Onun yerine ekrandan göreceğiz her şeyi. Şimdilik aynaların tadını çıkarın.

Oturma pozisyonunuzu en uygun şekilde ayarlayın. Düz bir şekilde oturun ve görüş açınızı kontrol edin. Yolu en iyi algılayacak, göstergeleri takip edebilecek şekilde direksiyon simidinden de belli bir uzaklıkta konumlandırın kendinizi. 

Her ne kadar ülkemizde dönüş sinyalleri kullanma alışkanlığı olmasa da siz mutlaka sağa veya sola dönüşlerde sinyalleri kullanın. Bu şekilde hareketleriniz tahmin edilebilir olacağından kaza riski minimum olacaktır. Ayrıca araba alırken her şey için ödeme yapıyorsunuz ki sinyaller de buna dahil. En azından paranızın karşılığını almış olursunuz. Sinyal vermeniz gerek bilinç gerek bilinçaltı düzeyde beyin ve vücudunuzun kendini buna ayarlamasını sağlayacaktır.

Trafikte ani hareketler yapmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Bu hem sizin hem başkalarının hayatını tehlikeye atmaktan sizi koruyacaktır. Trafik ışıklarına ve ışıkların değişimlerine mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Eğer kırmızı ışık yandıysa gaza hala basmanızın bir anlamı olmayacaktır. Bunun yerine ayağınızı hafifçe gazdan çekmeniz hem yakıt tasarrufu sağlayacak hem de fren disklerinizin aşınmasını engelleyecektir. Işıktan sonra hareket ederken ani çıkışlardan sakının çünkü bu sadece güvenliğinizi tehlikeye atmakla kalmaz yakıt masrafınızın da katlanmasına yol açar.

Ülkemizde çoğunlukla ehliyet kurslarına sadece yasal gereklilik olarak ehliyet sahibi olmak için gidiliyor. Ancak, orada verilen eğitimler, trafik işaret sisteminin tanınması ve güvenli sürüş en az ehliyet sahibi olmak kadar önemli. Sadece bir hayatınız var ve çok küçük ihmaller sonucu geri kalan ömrünüzü bir kazazede olarak geçirip geçirmemek sizin elinizde.

Bu yüzden ehliyet kursu seçimi çok önemli. İyi bir ehliyet kursu sayesinde teorik, pratik ve sürüş eğitimleri ile yola her yönden donanımlı çıkarsınız. En ekonomik ve başarılı ehliyet kurslarından www.kursbudur.com aracılığıyla hiçbir ücret ödemeden teklif alabilirsiniz.