Herkes Essay Yazabilir

Essay, ülke dışında yüksek lisans – doktora yapmak isteyen her milletten insanların girdiği TOEFL, IELTS ve PTE tarzı sınavlardaki dört bölümden birini oluşturmaktadır. Bu sınavlardaki her bir bölüm eşit değere sahiptir ve ayrı ayrı puanlandırılır. Peki, TOEFL sınavında essay yazma bölümü için 30 puan üzerinden 20-25 puan almak için neler yapılmalıdır? Ya da IELTS için 9 üzerinden 6–7 puan almak gerçekten çok mu zor? Temel düzeyde bir İngilizce bilginiz varsa, işin doğrusu, herhangi bir üniversitenin hazırlık sınıfında azimle okuyup geçmeyi başarmışsanız bu yazı tam size göre hazırlandı.

Öncelikle 5-6 çeşit essay türü var, bunları araştırıp aralarındaki farkları irdelemeniz faydanıza olacaktır. Genellikle Opinion Essay türünde bir makale yazmanız beklenir fakat sınavda soru verilirken yazılı veya sözlü herhangi bir ek açıklama olmaz yani sizden essay türüne karar vermeniz ve uygun tarzda bir yazı beklenir. Tercihen controversial (tartışmalı) bir konu sunulur ve yazardan tarafını seçip 250-300 kelimelik bir yazı beklenmektedir. Soruda verilen duruma uygun 4-5 paragraftan oluşan bir essay yazılması gerekiyor. Yazının içeriğine uygun bir başlık makale bittikten sonra da eklenebilir.

Her deneme türü için olmazsa olmazlardan olan güzel bir “Hook” ile başlanması gerekmektedir. İlk cümle ile okuyucunun dikkati konuya çekildikten sonra konunun önemi ile giriş paragrafına devam edilir. Burada dikkat edilmesi gereken “paraphrasing” yani soruda verilen kelimelerin eş anlamlılarının kullanılması iyi bir essay açısından çok önem taşımaktadır. İlk paragrafın son cümlesi “In my opinion” veya “From my point of view” gibi bir cümle içermeli ki yazarın destekleyeceği taraf burada net bir şekilde ortaya konulmuş olsun. Giriş paragrafının son cümlesine “Thesis Statement” denilir.

Makalemizin ikinci ve üçüncü paragraflarının ilk cümlelerinde hangi açıdan seçtiğiniz tarafı desteklediğinizi belirtmelisiniz. Ardından bir gerekçe, bir örnek ve sonuç cümlesi içeren iki paragraf bitirildikten sonra sıra “Refutation” bölümüne başlayabilirsiniz. Makalemizin dördüncü paragrafı olan bu bölümde önce muhalif bir zayıf gerekçe sunulur sonra bu karşıt görüş çürütülür. Son paragraf “Conclusion”, sonuç bölümüdür ve üst paragraflarda ileri sürülmeyen hiçbir görüş burada yazılmaz. Kısa bir toparlama ile güzel bir son yazılmaya çalışmanız beklenmektedir. Her bir paragrafın eşit boyutlarda olması tavsiye edilir.

“Türk gibi iyi başla, Alman gibi disiplinli devam et, İngiliz gibi harika bitir”     

Yazar: Bekir Balaban