IELTS ve Seviye Tespit Yapılmasının Önemi

Son günlerin parlayan yıldızı ve birçok önemli kapıyı açacak olan sihirli ve genel geçer anahtarımız IELTS hakkında birkaç şey yazmak istedim. Sınavın içeriğinden tutun da nerelerde nasıl ve ne amaçla kullanıldığına dair çok sık sorulan sorular var; ne işe yarar? En az kaç almak gerekir? Kaç alırsam yurtdışındaki programlara başvurabilirim? Ayrı ayrı girdiğimiz sınavların değerlendirmesi neden tek bir skor ile değerlendiriliyor? Hangi parta ağırlık verirsem daha çok yüksek puan alabilirim? Ne kadar süre için puanımı yinelemem gerekir? Grup içinde mi özel ders olarak mı öğrenebilirim?  Buna benzer soruları eminim ki siz de kafanızdan geçirmişsinizdir.

Önemli olan şey gerçekten bu sınavı uygulayan merkezle bağlantısı olan, sınava girmiş çıkmış soru tiplerini gelen yazı ve okuma parçalarını görmüş ve deneyim sahibi olan kişilerle çalışmaktır. İlk olarak bahsetmeliyim ki IELTS bir grup dersi değildir. Bireysel yeteneklerin ölçüldüğü bir sınavdır. Sizin konuşma yeteneğinizi test ederken başkasının da 15 dk. sının çalındığını yada aksan yapmaya çalışırken başkalarının yanlış aksanlarıyla kulak dikkatinizin dağıldığını yıllardır tecrübe ediyoruz. Ya da yazdığınız essay leri incelerken yapılan zaman aşımları da bir müddet sizi rahatsız edecektir. Bölünmüş dikkat diye bir konu var bilmeyen arkadaşlar için özet geçelim; kurslarda en az 10 en çok 30-35 kişilik sınıflarda ders görülür, özel dersle bire birdir. IELTS için internetten her araştırma yaptığınızda mutlaka rast geldiğiniz kişilere ya da telefondaki eğitim danışmanına ayrıntılı sorular sorun.

Çekinmeyin; en doğal hakkınız soru sormaktır. Bunun dışında mesela Amerikan kökenli İngilizce eğitmenleriyle çalışmanızı önermem. Sınav İngiltere kaynaklı olduğu için gireceğiniz sınavda İngiliz deyimleri fiilleri atasözleri hatta fıkraları içerecektir. İngiliz aksanıyla konuşma içeren dinleme kayıtlarını anlamanız bekleniyor. IELTS Sınavına girmeden evvel belirli bir genel İngilizce seviyesinde olmanız daha doğru olacaktır. Hem zaman kaybı yaşamamak için hem de olumsuz olası alacağınız eksi puanlar sizi demotive etmemesi için; mutlaka bir seviye tespit sınavına katılmanızı öneririm. Seviye tespit sınavları mümkünse Türkiye’de uygulanan A B X firmalarının internete ücretsiz koydukları “what is your name” ile başlayan ilkokul İngilizcesi seviyesini gösteren komik seviye tespitler olmasın. Yurtdışında genelgeçer kabul edilen bazı üniversitelerin öğrenci alımı yapan; genel İngilizce de ortalama seviyeyi kendi arasında 3 parta bölerek ayrıntılı ölçen sınavlarla kendinizi ölçün ve değerlendirin. Bu seviye tespitleri uygularken mümkün mertebe yalnız rahat bir  odada sınavla başbaşa kalacak şekilde ve doğruluk hassasiyetini gerçekleştirmek için de sınav süresi boyunca (diyelim ki verilen süre: 1 sa 15 dk ) başından kalkmadan sınavın hepsini çözüp o şekilde tamamlayınız. Böylelikle kendi kendinize uyuya kaldığınız sınavda bile doğruluk hassasiyet genel-geçerlik ve o sınavın kullanışlık değerini de artıracaksınız.

Testinizden emin olmak isterseniz; ölçme değerlendirme türevlerinden biri olan Retake Exam tekniğini de kullanabilirsiniz. Nedir bu Retake? Yapmış olduğunuz seviye tespit sınavını aradan bir miktar süre geçtikten sonra tekrar denenmesi tekniğidir. Soruların yeri veya şıkların yeri değiştirilerek sınav tekrar aynı sürede uygulanır. Çıkan sonuçlar ilk sınavla karşılaştırılır ve 2.sınav sizin ağırlıklı olarak yöneldiğiniz hataların tipografisini çıkarmada kullanılır. Ayrıntılı ölçmüş olduğunuz seviyenize göre artık hangi seviyeden itibaren eğitim alacağınıza karar verir ve eğitiminizi de seçmiş olursunuz. IELTS sınavına hazırlanmadan evvel, size eğitim verecek kişinin lütfen; yetkinliğini, o sınavla alakalı deneyimlerini, nasıl bir yol izleyeceğinizi, beraber çalıştıktan sonra sizi nasıl yönlendireceğini bir kahve içerek sohbet havasında konuşun. Konuşun ki sizin çalışma alışkanlıklarınıza ve biyolojik açık olduğunuz saatlerinize göre bir ders planı çıkarabilin. Karşılıklı daha verimli saatler geçirebilirsiniz böylelikle. Çünkü ünlü bir İngiliz atasözü der ki: Time is money J Vakit nakittir.

Yazar: Fatoş ÖZTÜRK