İNGİLİZCE HABER OKUMANIN ÖNEMİ


DÜNYADA NELER OLUYOR HABERİNİZ VAR MI?

(DO YOU KNOW WHAT’S GOING ON IN THE WORLD?)

 

Herkese Merhabalar,

İngilizce öğrenme sürecinde sürekli olarak uğraştığımız gramer yapıları ve zaman zaman ilgimizi çekmeyen okuma parçaları sebebiyle, bazen motivasyonumuzu düşük ve kendimizi daha az hevesli hissedebiliyoruz. Üstelik konuşmak için can atarken, güncel konular hakkında bile yorum yapmakta zorluklar çekiyoruz. İngilizceyi hayatımızın bir parçası yapmak ve günceli İngilizce altyapımızla takip edip değerlendirebilmek için, haber okumak şüphesiz ki ilk ve en önemli adım. İşte bu sebeple, bu yazımda İngilizce olarak haberleri takip edebileceğiniz web sayfalarından bahsetmek istiyorum.

Haberleri takip etmek, aslında ülkemiz medyasında öne çıkarılan haberlerin tatsız nitelikteki konuları içermelerinden dolayı çoğu kişinin belki de sahip olmadığı bir alışkanlık. Peki bunu hem de İngilizce nasıl yapacağız diye düşünüyor olabilirsiniz, fakat emin olmalısınız ki şimdi bahsedeceğim web sayfalarındaki haberler hem İngilizce öğretmek amacıyla kolaydan zora farklı seviyelerde ve mümkün oldukça ilgi çekici konulardan seçilerek yazılmakta. Dolayısıyla ne konuların sıkıcılığını ne de dil seviyenizi bahane etmeden “Dünyada neler oluyor, bunu bir de farklı bir dilden okusam ne güzel olur!” demeniz bence mümkün.

Bu konu hakkındaki ikna aşamasını da geçtikten sonra, “News in Levels” adlı web sayfasıyla başlamak istiyorum. Bu web sayfası, “World News for Students of English” mottosuyla tasarlanmış, günceli aktaran her haberi 3 farklı seviyede basitten karmaşığa (gramer, kelime bilgisi vs. anlamında) anlatırken, yine her haberin hakkında bazı kelimelerin İngilizce olarak tanımlamalarına da yer veriyor. Benim önerim, A1 seviyesindeki öğrencilerin birinci, A2 seviyesinde öğrencilerin ikinci, B1 ve B2 seviyesindeki öğrencilerin de üçüncü seviyedeki haberleri takip etmeleri yönünde. Fakat seviyeniz ne olursa olsun, aynı haberi üç farklı seviyede de okumak, dilin yapısını çözme ve yeni kelimeler öğrenme yolunda size çok fazla şey katacaktır. Haberlerin yanı sıra Chat ve Skype sayesinde, farklı ülkelerdeki öğrencilerle İngilizce sohbet etme olanağı sağlarken, yine seviyenize uygun olarak hazırlanmış oyunlar sunuyor.
İkinci önerim ise “Breaking News English” adlı web sayfası. Bu sitedeki haberler ise 7 farklı seviye aralığında sınıflandırılmışlar. Bunun dışında “Mini Lessons” ile kolay ve zor olarak iki farklı seviyede çalışma kâğıtları sunarken, hızlı okuma ve hızlı dinleme aktiviteleri yapabileceğiniz ses dosyalarına da sahip.
Bunlar bana yetmedi, başka seçenekler yok mu diyen sevgili İngilizce âşıkları için, dünyaca bilinen haber kanalları ve gazetelerin web sayfalarını önerebilirim, örneğin “BBC, New York Times, Independent ve the Guardian”ın web sayfalarına aşağıda görebileceğiniz linkler aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Yok mu tüm gazeteleri tek bir sayfada toplayan web sitesi, uğraştırmayın bizi derseniz, buyurunuz o da var efendim. “The Big Project” isimli web sayfası fazlasıyla size yardımcı olacaktır.

Lafın kısası, İngilizcenizi geliştirirken, genel kültürünüzü de beslemek adına haber takip etmeyi ihmal etmeyin.

Sevgiler, bir diğer deyişle “Loves”,

Beste YILDIRIM