İngilizcede Yeterliliğinizi Sınavlarla Kanıtlayın!

İngilizceyi okulda, yurt dışında, kurslarda ve hatta kendi çabalarınızla çok iyi öğrenmiş olabilirsiniz. Ancak bunu bir sınavla kanıtlamadığınız sürece hiçbir geçerliliği kalmıyor. Pek çok kişi bunun için hangi sınava girmeli ve nasıl hazırlanmalı konusunda kararsız kalıyor.

Hangi sınava gireceğinize karar vermek için önce hangi sınavın sizin işinize yarayacağını tespit etmek gerekiyor. Üniversiteden mezun olmak üzeresiniz, yüksek lisans ile akademik hayatınıza devam etmek ya da kendinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Yoksa bir an önce profesyonel yaşama atılarak uluslararası şirketlerde çalışmak mı istiyorsunuz? Yahut eğitim amacıyla yurt dışına mı gitmek istiyorsunuz? Sizin için yurt içi ve yurt dışında farklı alanlarda geçerliliği olan İngilizce yeterlilik sınavlarını derledik:

 

YDS

Yüksek lisans veya doktora adaylarının girmesi gereken İngilizce yeterlilik sınavıdır. Sadece Türkiye’de geçerliliği olup yurt dışında yüksek lisans düşünüyorsanız işinize yaramayacaktır. Ayrıca çoktan seçmeli test bazlı olup; dinleme, konuşma ve yazma becerilerini ölçmediğinden akademisyenlik ve kamu kurumları dışında başka amaçlarınız varsa tek başına yeterli olmaz. Sınav 5 yıl süreyle geçerlidir.

 

YÖKDİL

Yeni bir proje olup ilk kez 5 Mart 2017 tarihinde yapılan bu sınavın YDS’den farkı genelde merak edilmektedir. YÖKDİL, YDS sınavının yanında adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik bir sınavdır. Akademisyenlere yönelik olan bu sınav yılda iki kez yapılacak olup geçerliliği YDS ile aynı, yani 5 yıldır.

 

TOEFL, IELTS

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada’da geçerli olan TOEFL (Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı) İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenenler içindir. Dil bilgisi, kelime bilgisi, okuma, yazma, dinlemenin yanı sıra sözlü iletişim becerilerinizi ölçer. Bu nedenle Türkiye’de de birçok alanda geçerliliği vardır. Herhangi iş başvurusunda TOELF sonucunuzu verebilirsiniz. Eğer ABD veya Kanada'da master düşünüyorsanız mutlaka girmeniz gereken sınavdır.

 IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınav) ise İngiltere, İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda dahil pek çok ülkede geçerliliği olan bir sınavdır. Bu ülkelerde yüksek öğretiminize devam etmek istiyorsanız IELTS’e girmeniz gerekir. IELTS İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört temel beceriyi ölçer. Ayrıca Birleşik Krallık göçmenlik başvurusu, çalışma ve oturma izni için de İngilizcenizi bu sınav ile kanıtlamanız gerekmektedir.

 

TOEIC

İş hayatınızda işe yarayacak olan TOEIC (Uluslararası İletişim için İngilizce Sınavı) daha çok mesleki İngilizce ya da iş İngilizcesi denilen alanda yeterliliğinizi kanıtlayan bir sınavdır. Özellikle kurumsal firmalara başvururken ya da terfi etmek için kullanılan sınav iki yıl geçerlidir. Adayların kelime bilgisini, iş mektubu yazma yeterliliği gibi iş İngilizcesine yönelik becerilerini ölçer. Bu sınavların yanı sıra, Cambridge tarafından her seviye için yeterlilik sınavları bulunmaktadır.


 

CELTA, TKT

İngilizcede Yeterliliğinizi Sınavlarla Kanıtlayın Eğer İngilizce öğretiminde yeterliliğinizi kanıtlamak ve özel veya kamuya ait herhangi bir eğitim kurumunda çalışmak istiyorsanız CELTA (Yetişkinlere Yönelik İngilizce Dili Öğretimi Sertifikası) veya TKT (Öğretim Bilgisi Testi) testlerinden birine girmeniz gerekmektedir. Bu sertifikalar dünyanın her yerinde geçerlidir.