Kemana Başlangıç Rehberi


Keman yapısı ve özellikleri gereği birçok kullanıcı tarafından çalınması zor olarak nitelendirilmektedir. Aslında bunun başlıca sebebi, kemana yeni başlayacak olan bireyin kemanını yanlış seçmesidir. Kemana yeni başlayacaksanız ve kemanın yapısı ve özellikleri üzerine yeterli bilginiz yoksa aşağıdaki adımları dikkatlice okuyarak keman öğrenme yolculuğunuza doğru bir şekilde başlayabilirsiniz.

Uygun boyutta keman seçimi

Kemanın boyutu çalmak isteyen kişinin fiziksel özelliklerine uygun olmak zorundadır. Keman boyutları 4/4, 3/4 gibi farklı boyutlardadır. Kişinin kol uzunluğu ve kas gücü yeterliyse 4/4’lük keman kullanabilir. Diğer durumlarda ise kişinin fiziksel özelliklerine göre keman boyu kısaltılmalıdır. (3/4 – 2/4 gibi). . Aksi taktirde; yekinlerde kronik boyut, sırt ve kol ağrıları, küçük çocuklarda ise kemik ve kaslarda gelişme bozukluğu görülebilir.

Keman üretim malzemeleri

Kemanın üretim şekli ve kullanılan malzemeler kemanın ses doygunluğu ve kullanım kolaylığına direk etki eder. El yapımı kemanlar genellikle daha kaliteli olmaktadır ama günümüzdeki yüksek talep nedeniyle üretim otomasyona bağlanmış haliyle gerçek kalite düşmüştür. Kısaca kaliteli bir keman, kaliteli bir oyma ile anlaşılır. Kasadaki oyma ne kadar derinse keman sesi o kadar güzel ve kolay çıkacaktır. Ayrıca keman simetrisi de çok önemlidir. Simetrik olmayan bir keman bozuk sesler üretebilir. İnsan fizyolojisine uygun üretilmemiş kemanlar ise sağlığınıza zarar verebilir.

Kemanın markası önemli mi?

Aslında hayır. Kemanın hangi ağaçtan ve kim tarafından yapıldığı önem taşımaktadır. Eğer el yapımı bir keman satın almayacaksanız, uygun fiyatlı herhangi marka bir kemanı tercih edebilirsiniz. Çünkü fabrika yapımı kemanların hemen hepsi belli özellikler taşır. El yapımı kemanların kalitesi ise, kullanılan ağacın cinsi ve yapımcısına göre farklılık gösterir. El yapımı kemanlar fiyatı itibariyle profesyonel kemancılar tarafından tercih edilmektedir. Kemana yeni başlıyorsanız, uygun fiyatlı fabrika üretimi bir keman seçimi daha doğru olacaktır.

Uzmanlara danışma

Küçük bir keman araştırmasından sonra halen kemanınızı seçemediyseniz, çevrenizdeki lokal öğretmen ya da uzmanlara konu ile ilgili danışabilirsiniz. Kemana gerçekten meraklı olan bir kişi, bilgi ve tecrübesini sizinle paylaşmaktan çekinmeyecektir. Ayrıca keman seçimi ile ilgili musiconline’a da danışabilir bizden de destek alabilirsiniz.

Keman kurulumu ve ayarlamalarının yapılması

Elinizde çok kaliteli bir keman da olsa doğru bir şekilde ayarlanmamış veya akordu yapılamışsa, kemandan istediğiniz sesi duyamayabilirsiniz.

Öncelikle oluk derinliği (keman tellerinin klavyeye uzaklığı) çok önemlidir. Oluk derinliği yüksekse (teller keman klavyesinden uzaksa) klavye üzerindeki notalara basmak zorlaşır ve parmak uçlarınız zarar görebilir. Tam tersi olarak oluk derinliği düşükse(teller klavyeye çok yakınsa) bu sefer de keman telleri klavyeye temas edip istenmeyen titreşim ve seslere sebep olabilir.

Arşe Seçimi

Kemandan ses çıkmasını sağlayan çubuk, asıl adıyla Arşe seçimi de en az keman seçimi kadar önem taşımaktadır. Sanılanın aksine, arşe, kemandan ayrı olarak satılan ve bambaşka özelliklere sahip olan önemi bir materyaldir. Satın alınan kemanın ve çalan kişinin kolunun uzunluğuna birebir orantılı olması ilk gerekliliktir. El yapımı kemanlarda olduğu gibi arşede de kullanılan malzemeye göre fiyat farklılık gösterir. Satın alınan kemanın 4/1 fiyatında bir arşe seçmeniz başlangıç için yeterli olur.

Aksesuarlar

Kemanın üzerine birçok aksesuar bulunur; bunlardan bazıları sabit bazıları ise değiştirilebilir parçalardır. Örneğin her kullanıcının omuz ve çene yapısı farklıdır. Haliyle kemanı tutarken rahat edeceğiniz çenelik ve yastık de farklılık gösterir. Kemanı rahat ve uzun süreli bir şekilde çalmak için çene desteğiniz omuz ve çene yapınıza uygun olmalı ayrıca çenenize zarar vermeyecek kaliteli bir malzemeden üretilmiş olmalıdır. Kemanla omzunuz arasındaki boşluğu doldurmak için ise yine kemanın boyutuna ve omzunuza uygun yastık seçilmelidir. Bunlara ilave olarak, tel, burgu, reçine vs gibi ek ihtiyaçlarınız olabilir.

Elbetteki, kemana başlamak ve doğru olan kemanı seçmek için bir eğitmene ya da kuruma danışmak her zaman daha doğru olur. Siz de keman seçmekte zorlanıyor ve keman öğrenmeye nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız  musiconline ile online keman deneme derslerine katılabilir, size özel oluşturulmuş teknikler ve uzman eğitmen kadromuzla kemana doğru bir şekilde başlayabilirsiniz.

Yazar: Seda AKSAK