Kendinizi Müzikle KeşfedinKeman eğitimi, çalgı eğitiminde önemli, seçkin bir yere sahiptir.  Amaç, öğrencinin zamanla yavaş yavaş müzikle bağdaşması, müziğin içinde olması ve müzikle beraber kendini keşfetmesidir. Müzik hangi enstrümanla yapılıyor olursa olsun hayatın vazgeçilmez güzelliğinden biridir.

Disiplinli bir çalışma ve gösterilen sabır ile başarı kaçınılmazdır. Bu sebeple enstrümanda, öğretici ve öğrenen arasında gösterilen sabır ve disiplin bu başarı sürecini hızlandırır. Keşfedilmemiş yeteneğiniz, çalışma, sabır ve iyi bir süre kullanımının beraber ilerlemesi, iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır. “Şu kadar sürede öğrenebilirsiniz.” düşüncesi yanlıştır. Tamamen öğrencinin kişisel algısı ve yapabilme eylemi göz önünde tutulmalı, süre ile sınırlandırma yapılmaması gerekir.

Herkesin yeteneği ve öğrenme kapasitesi farklılık gösterir. Bu sebeple kendi öğrenim süresi ile başkalarının öğrenim süresini insan kendisiyle kıyaslamamalıdır. Amaç, bir enstrümanı tanımak, onu en doğru teknikle öğrenebilmek, enstrümanı sevebilmek ve onunla bütünleşebilmektir.

Yazar: Sıla Sürpriz