7’den 70’e Keyifli Kodlama


Birçok kişi “programlama” veya “kodlama” ifadesini duyduğunda korkuya kapılır ve meseleyi zihninde büyütür. Düşünür ki “Ben kim, kodlamak kim!” ama durum aslında hiç de böyle değildir.

Biraz araştırıldığında görülecektir ki yeni geliştirilen yöntemlerle kodlama 7’den 70’e her yaşta ve her seviyedeki insan için keyifli hale getirilmiştir. Kişi kodlamaya başlamaya karar verme aşamasını geçerse bu imkanların farkına varabilir. Eğer kendisini yönlendiren tecrübeli birileri varsa kodlama işine doğru bir başlangıç ihtimali yükselir. Tam burada deneyimli mühendis ve araştırmacılar devreye girmeli ve kodlamaya keyifli bir başlangıç yapması için istekli kişilere yardımcı olmalıdır.

Yenilikçi eğitmenler öğrencilerin kodlamayı keyif alarak öğrenmesinin yollarını araştırmış ve birçok farklı yöntem geliştirmiştir. Bu yöntemlerden biri “kodlama eğitiminde dilden bağımsızlık” tekniğidir. Bu teknik vesilesiyle birçok dilin sıkılmadan öğrenilmesi mümkündür.

“Dilden bağımsız kodlama tekniği” temel olarak şöyle işler:

1. Öğretilecek temel konular (değişkenler, operatörler, if-else yapıları vs.) belirlenir.

2. Programlama dillerinden biri ana dil olarak belirlenir (genellikle Python tavsiye edilir.)

3. Öğretilecek yaş sınıfına uygun olarak ana dilde küçüklü büyüklü ilgi çekici projeler hazırlanır

4. Projelerde öğretilecek kavramlar ve konular hakkında öğrenciyi sıkmayacak kısa ön bilgiler verilir.

5. Ön bilgilerden sonra alıştırmaların bir kısmı eğitmenle çözülür ve bir kısmı ödev olarak verilir.

6. Ana dilde konu yeterince anlaşıldıktan sonra projelerin bir kısmının diğer dillerdeki kodları gösterilir ve farklılıklar açıklanır.

7. Öğrencinin konuyu yeterince öğrendiği anlaşıldığında yeni konuya geçilir.

Bu yöntemle hem temel konular keyifli projelerle pekiştirilmiş hem de birden fazla dil kısa zamanda öğrenilmiş olur. Bu gibi tekniklerle yapılan eğitimler güzel sunumlarla desteklenirse verimlilik hem eğitmen hem öğrenciler için yükselir.

Bu yazıyı değinilmesi gereken bir konuyla bitirmek istiyorum:

“Dilden bağımsız kodlama tekniği” gibi teknikler kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri öğretilecek konuların alt bölümlere ayrılmasıdır. Bu şekilde öğrencinin öğrendiği yeni konuları hatırlaması ve tekrar etmesi kolaylaşmış olur.

Eğitim boyunca yeni bir şeyler öğrenen ve öğrendiği şeyleri uygulayıp görme imkanına sahip olan öğrencinin öğrenme konusundaki motivasyonunun yüksek olması beklenir. Yüksek motivasyon 7’den 70’e herkes için keyifli bir kodlama eğitiminin temelidir.

Keyifli bir kodlama deneyimi için bize ulaşın.

 

Yazar: Ahmed Tolga