Korkulan Excel

Bilgisayar iş hayatı için günümüzde olmazsa olmazlarındandır. Aynı şekilde bilgisayar programları da bilgisayar için olmazsa olmazlarındandır. Ve bizim asıl konumuz olan excel de işte bu olmazlarımızdandır. Excel iş dünyamızda işlerimizi inanılmaz kolaylaştıran, kısaca elektronik tablo programıdır. Hücreler arası mantıksal planlama ile çalışır. Excel başlı başına dipsiz bir kuyu gibidir ancak korkacağınız kadar karmaşık değildir. Tablolar, sayfa düzeni, geliştiriciler, vb. konular dan ben en çok anlaşılması zor olan gibi görünen formüllere değineceğim.

Excel in içinde bulunan formüller ile yapmak istediğimiz işlemleri çok kolay bir şekilde yapabiliriz. Formüllerin bize sağladığı yararlara kısaca değinecek olursak, finansal, matematiksel, tarihsel, metinsel gibi birçok veri değerlendirme formülleri mevcuttur. Ve bu yazıda sizlere kullanana bileceğiniz başlıca birkaç Excel formülünden bahsedeceğim. Bu formüllerin mantıksal dizilimini çözerseniz, Excel de hemen hemen yapamayacağınız işlem kalmayacaktır.

Öncelikle düşey ara formülünden bahsetmek istiyorum.

Düşey ara formülü bir tablo dizisinde aradığınız değere karşılık diğer sütunlarda var olan değeri bulur.

Örnek verecek olursak.  Tablo dizinizde Ahmet, Mehmet gibi isimler ve bunların karşılarında da yaşları olsun. Yani

A                     B

Ahmet            21

Mehmet         18

Müjgan 25 gibi.  Başka bir sayfada bu ana veriler olan isimlerin karşısındaki yaşı bulmak için şöyle bir formül kurmamız gerekmektedir.

=düşeyara(aranandeğer;bulunduğu tablo dizini;indis sayısı;0)

=düşeyara(a1;sayfa1!a:b;2;0)   a1=hücre değerimize yazdığımız değer Ahmet olursa formül karşılığı olarak 21 değerini getirecektir.

İkinci formülümüz etopla formülüdür. Etopla formülü yine bir değere karşılık gelen aynı bütün değerlerin toplamını bulmaktadır.

Formül şu şekildedir. Etopla(

Örnek olarak  yine yukardaki tabloya Ahmet ten birkaç tane daha eklersek ve formülü uygularsak.

=etopla( aralık;ölçüt;toplamaaralığı)

=etopla(a;a1;b)  a1 hücresindeki değeri a sütununda arar ve karşılık gelen bütün değerler için b sütunundaki değerlerin toplamını verir. A1 hücre değeri Ahmet için sonuç = 21 olur.

Bir diğer formülümüz de çoetopla formülüdür bu formül de etopla formülü mantığında işlemektedir ancak kriter olarak çok daha fazla özeliğe bakarak değerlendirme yapar. Örnek olarak

    A               B              C

Ahmet       öğretmen    21

Ahmet        ahçı            18

Ahmet        ahçı            31

Mehmet    öğrenci       18 

burada formül isme mesleğe bakarak eğer uyuyor ise karşısındaki değeri toplar.

=çoketopla(toplama yapılacak değer aralığı;ölçüt1 aralığı;ölçüt1;ölçüt2 aralığı;ölçüt2)

Yani =çoketopla(c:c;a:a;a1;b:b;b1)   a1=Ahmet  b1=ahçı olursa sonuç 49 olur.

Son formülümü de eğer formülüdür. Bu formül sizin belirlediğiniz kriterlere göre bir çok işlem yapabileceğiniz, biraz da hayal gücünüz ile ilintili çalışabilecek güzel formüllerden biridir. Eğer formülü ne şu şekilde örnek verebiliriz.

=eğer(a1=Ahmet;c1+c2) burada eğer a1 hücre değeri ahmete eğit ise c1 hücresi ile c2 hücre değerlerini toplaması komutunu çalıştırmış oluyoruz ve sonuç = 39 çıkacaktır.

Evet excelde bir çok yerde kullanabileceğiniz formüllerin bir kaçına bu yazımda değinmeye çalıştım. Excel de daha kullanabileceğiniz yüzlerce formül mevcuttur. Excel deki bu formülleri en iyi öğrenme şekli deneme yanılma yöntemidir. Excel den korkmayın ve hazır formülleri sürekli deneyerek ve çalışarak mutlaka çözeceğinize ben eminim. Mantıksal düzeni anlarsanız gerisi inanın çok kolay.

Veri işleme ve değerlendirme uzmanı: Taylan Erkan