Lazer Epilasyon Zararlı Mıdır ?

Lazer Epilasyonun Zararları Nedir?

Her tedavide olduğu gibi Lazer Epilasyon uygulamasının da tedavi süreçleri içinde, Lazer Epilasyon öncesi ve sonrasında uyulması gereken bazı kurallar vardır. Ayrıca her tedavide olduğu gibi Lazer Epilasyonun da uygulanabileceği ve uygulanamayacağı kişiler ve özel durumlar söz konusudur.

Lazer Epilasyon zararları genellikle bu detaylara gerekli özenin gösterilmemesi, yanlış Lazer Epilasyon aleti kullanımı ya da hatalı doktor seçimi gibi nedenlere bağlı olarak gelişmektedir.

Lazer Epilasyonun zararları Lazer Epilasyonun yan etkileri olarak bilinir ve bu yan etkiler harici Lazer Epilasyon güvenli bir uygulamadır diyebiliriz.

Koltuk altına lazer uygulaması

Lazer Epilasyon, istenmeyen kıl köklerine ulaşarak kıl üreminin durdurulması amacıyla ilgili bölgede kıl üretimi yapan hücre ve hücrelerin lazer ışınları ile işlevsiz hale getirilmesi işlemidir. Bu hedefle kullanılan Lazer Epilasyon aleti farklı tedavilerde uygulanan lazer dalga boyu frekanslarından farklı değildir. İçeriğindeki radyasyon oranı minimum seviyedir.

Lazer Epilasyon zararları diye sorgulanan aslında yan etkileri olarak düzeltebileceğimiz en temel sorunlar aşağıdaki gibidir;

Bacaklarda lazer epilasyon uygulaması

Lazer Epilasyon sonrası cilt yüzeyinde yanma, kızarıklık, kaşıntı… Lazer Epilasyon sonrası Lazer Epilasyon yaptıranlardan duyabileceğimiz şikayetlerin başında gelen bu yan etkiler, Lazer Epilasyon sonrası doğru tedavi ve doktor önerileri ile 3-4 gün içinde düzelecektir. Bu yan etkiden Lazer Epilasyon zararları diye bahsetmek doğru olmayacaktır. Bu belirtiler kişiden kişiye, cilt tip ve yapısına bağlı olarak ortaya çıkar.

Lazer Epilasyon sonrası deri yüzeyinde lekelenme. Lazer Epilasyon zararları arasında nadir rastlanan bu problemin görülme olasılığı bir kaç koşulun oluşmasıyla ortaya çıkar.

Birinci neden kullanılan Lazer Epilasyon aletinin 755 nano metrelik dalga boyundan yüksek frekansta olmasıdır. Lazer ile tedavi pek çok alanda kullanılır bu nedenle farklı dalga boyları söz konusudur.

Lazer Epilasyon uygulaması öncesi eğer Lazer Epilasyon aleti doğru frekansta ayarlanmazsa o zaman cilt yüzeyinde yanık ve lekelenme meydana gelir. Bu bir uygulama ve uygulayıcı hatasıdır bu yan etkiden ötürü Lazer Epilasyon zararlıdır demek doğru değildir.

Konuyla ilgili yine Dr. Fatma Yıldız'ın da söylediklerine bakmakta fayda var:

İkinci neden Lazer Epilasyon yaptıracak kişinin doktor talimatlarını tam olarak yerine getirmemesinden kaynaklanır.

Lazer Epilasyon yapılacak bölgenin uygulama öncesi en az 3-4 hafta öncesinden güneş görmesi engellenmelidir. Cilt bronzlaştırılmamalıdır. (solaryum gibi uygulamalar da aynı zararlı etkiyi yaratır.)

Cildin Lazer Epilasyon öncesi bronzlaşması cilt pigmentlerinin değişmesi anlamına gelir.

Unutulmamalıdır ki beyaz tenli koyu renk tüyler Lazer Epilasyonda en iyi sonucun alınmasını sağlayan yapıdır. Lazer dalgaları cilt ve kılların pigment tabakasını hedef alır.

Eğer sorunsuz bir Lazer Epilasyon deneyimi istiyorsanız doktor talimatlarını harfiyen uygulamak sizi lazer epilasyonun zararlarından koruyacaktır.

Lazer Epilasyon zararları içinde en büyük etkiyi cilt yüzeyi ya da deri alt katmanı görebilir. Derinin kendini yenileme özelliği ile bu zararın etkileri en çok 2 yıl içinde ortadan kalkar.

Lazer epilasyon zararları var mı?

Sivilcelenme bir diğer Lazer Epilasyon yan etkisidir. Çok yağlı cilt tiplerinde sivilce sorunu Lazer Epilasyon sonrası görülebilir. Bu da kişiden kişiye cilt tipinden cilt tipine değişebilir bir etkidir, Lazer Epilasyon zararı olarak değerlendirmek doğru olmayacaktır.

Lazer Epilasyon Kansere Yol Açar mı?

Lazer Epilasyon zararları içinde en tartışmalı olan konu kuşkusuz Lazer Epilasyonun kansere neden olabileceği inanışıdır.

Lazer teknolojisi günümüzde pek çok hastalığın tedavi sürecinde yer alır. İçerdiği radyasyon oranı yok denilecek kadar az seviyededir. Diğer bir deyişle evimizde kullandığımız elektronik cihazlar ya da sürekli yanı başımızdaki cep telefonlarının yaydığı radyasyon oranından farklı değildir.

Lazer epilasyon sonrası

Makalemizin başında Lazer Epilasyon dalga boyunun organlara ulaşma seviyesinde olmadığından söz etmiştik. Bu durumda herhangi bir organda gelişecek sağlık sorunu ile Lazer Epilasyonu ilişkilendirmek ve lazer epilasyon zararları kanser hastalığına neden olur demek doğru değildir.

Bir diğer endişe de Lazer Epilasyonun cilt kanseri riski taşıdığı inancıdır.

Lazer Epilasyon dalga boyları içerdiği radyasyon oranı deri ve deri altına zarar verecek frekansta değildir. Lazer Epilasyon güvenli ve kanser riski taşımayan bir tedavi biçimidir.

Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Zarar Verir mi?

Genital bölge ve bikini bölgesine Lazer Epilasyon zarar vermez. Genital bölge lazer epilasyon zararları yukarıda sözünü ettiğimiz lazer epilasyon yan etkileri ile sınırlıdır.

Bikini bölgesi dahil genital bölgenin lazer epilasyondan zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken en önemli konu Lazer Epilasyon öncesi ve sonrası doktorun sizden beklentilerini yerine getirmektir. İlgili bölge en erken 1 ay öncesi ve 1 ay sonrasına kadar güneşten korunmalı, bronzlaşma olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Genital bölgeye lazer epilasyon

Genital bölgeye Lazer Epilasyon zararlı mı sorularının başında “yumurtalıklarım lazer epilasyon uygulamasından etkilenir mi”, “kısır olur muyum” endişeleri gelir. Yazımızın içeriğinde de bahsettiğimiz üzere lazer epilasyon dalgaları yumurtalıklara ulaşamayacak kadar kısa frekans içerir dolayısıyla yumurtalık dahil hiç bir organa lazer epilasyon zarar vermez.

Koltuk Altına Lazer Epilasyon Zarar Verir mi?

Koltuk altı bölgesi, meme ile olan bağlantısından dolayı, Lazer Epilasyon adına endişe duyulan bölgelerden bir diğerdir. Hemen belirtelim koltuk altına Lazer Epilasyon zarar vermez.

Lazer epilasyon koltuk altı uygulaması

Koltuk altına Lazer Epilasyon zararları, cilt yüzeyinde lekelenme, koyulaşma, kızarıklık, sivilcelenme gibi yan etkilerle sınırlıdır. Lazer dalga boylarının organlara ulaşımının söz konusu olmadığı gibi lenflere de ulaşması mümkün değildir. Koltuk altına Lazer Epilasyon, diğer tüy arındırıcı işlemler kadar riskli ve güvenilirdir.

Evde Lazer Epilasyon Zararlı mı?

Evde yapılacak Lazer Epilasyon uygulamalarında tedavi süreçlerine uygun dalga boyunun seçilmiş olması önemlidir. Cilt tipi ve kıl yapısı; kaç seans uygulanacak ise seans aralıkları, seanslara uygun frekans seçimi gibi detaylar tıpkı klinik ortamındaki uygulamalar gibi dikkate alınmalıdır.

Evde Lazer Epilasyondan zarar görmemek, Lazer Epilasyon yan etkileri ile karşılaşmamak için Lazer Epilasyon öncesi ve sonrası yapılması gerekenlerin dikkatlice öğrenilmesi gerekmektedir. 

Lazer Epilasyon Hangi Durumlarda Uygulanmamalıdır?

18 yaş altı, gebelik gibi hormon durumlarının değişiklik gösteren, sağlık durumu lazer uygulaması için uygun olmayan kişilere Lazer Epilasyon yarardan çok zarar getirir.

Hamileyken lazer epilasyon zararlı mı?

Hormon düzensizliği olan kişiler de Lazer Epilasyon uygulaması için doğru adaylar değildir. Hormonların gelişimini tam tamamlanmadığı (18 yaş altı), hamilelik süreci gibi hormonların değişime uğradığı, hormon düzensizliği yaşanan dönemlerde Lazer Epilasyon iyi sonuç vermeyecektir. Bu durum tedavinin uzamasına, Lazer Epilasyon zararlarının görülmesine neden olabilir.

Kadınların aylık periyot dönemleri diğer bir deyişle adetliyken Lazer Epilasyon uygulanmasının herhangi bir zararı yoktur ancak, adetliyken acıya hassasiyet daha yoğunlaştığı için adet öncesi ve adet sırasında lazer epilasyon uygulamasına ara verilebilir.