Matematik Nasıl Çalışılır

Türkiye'de genel merkezli yapılan her sınavdan sonra ülkece matematik netlerimiz gündem olur ve senenin aynı zamanlarında neden böyle netler geldi? PISA'da neden 34 ülke arasından 32 olduk diye 1 hafta 10 gün haber kanallarında 1 dakika 20 bilemedin 25 saniye o hafta bitene kadar gündem olur matematik netlerimiz. Peki Matematiğe çalışmasını biliyor muyuz? Neden yanlış çalışıyoruz. İşte bu soruların cevapları için buyurun devam edelim.

1-Matematik öyle deftere yazılan formüllerin ezberlenmesiyle anlaşılmaz ve akılda kalmaz.  Yalnızca beyninde gereksiz bir yer işgal etmiş olur. Onun yerine matematik için yapılan örnekler birer altındır. Bir soru çözdüğünüzde hemen 2.soruya geçmeyin. Sizde kafanızdan bir soru yazıp kendiniz için soru yazın. Bu sayede beyin çalışmaya başlayacak. Sınav sistemimizden dolayı Matematik ‘de her şey pat pat cevaplar üzerine kurulmuş maalesef. Ancak gerçek Matematik bundan çok farklı. Gerçek matematik düşünme ve sorular üzerinedir.

2-Neden yanlış çalışıyoruz. Kültürel nedenlerden dolayı. Yanımızdaki adam yanlış çalıştığı için ama çalıştığı için bizde onu kopya ediyoruz. Matematiğin sonuçları evrenseldir ancak çalışması özneldir. Kimseyi örnek almayın ancak herkese örnek olun.

3-Ülkedeki herhangi bir sınava hazırlanıyorsanız MATEMATİKDEN iyi bir net yapmak istiyorsanız size önereceğim; Kitap okuyun. Yeni sınavda özelliklede Üniversiteye girişte en çok çıkan konu Problemler konusudur. Problemler konusunu iyi anlamanız için kitap okumanız gereklidir.30 Matematik sorusunun yarısından fazlası Problemler konusundan çıkmaktadır.

4-Matematik'de son zamanlarda öğrenciler kolay videoları izleyip konuyu anladığını düşünmektedir. Oysa kolay videolar öğrenciler için bir aldatmacadır. Öğrenciler konunun kolay videosunu izleyip konuyu anladığını düşünmektedir. Oysa o videolar daha çok görüntüleme almak için kısa süreli 3-4 dakikalık video formatında yapıp konuyu hemen bitirmektedir.

5-Öğrenciler için hayatın içinde matematik uyarıcılar bulunmasını öğretmenler ve veliler sağlamalıdır. Eğer henüz liseye başlamamışsa öğrenci alışveriş merkezine gidilip orada alınan ürünlerin fiyatlarını çocuğunuza söyleyip onun hesaplamasını sağlarsanız hayata ve matematiğe dair daha çok hevesi artacaktır.

6-Velilere de önerim vardır; Matematikle uğraşan bilim adamlarının hayatlarını anlatan bilim adamlarının hayatlarını izlemesini sağlamasınız. Bu sayede öğrencilerimiz büyük bilim adamlarının hayatlarından ilham alarak onların saygınlığına ulaşmak isteyebilirler. Bu da onlarda hevesi arttırır.

7-Sınav grubu öğrencilerimiz her gün en az 1 saat matematikle uğraşmalıdır.

8-Farklı yayın gruplarının soruları çözülmesinde fayda vardır.

İyi bir öğrenim hayatı dileğiyle

Yazar: Ferhat ARDA