Matematik Neden Önemli ve Başarılı Olmak İçin İlk Ne Yapmalıyız?

Değerli öğrenciler öncelikle MATEMATİK neden önemli sorusuna cevap verelim. Sadece sınavları için mi? Ya da hayatta başarılı olmak için üniversite yollarına adım atmak için mi, elbette ki ilk etapta okul hayatında bir realite var ki bu dersin iyi bir gelecek adına seçilecek meslek için önemi büyük. Peki bunun dışında? Yani bunlar zaten net ortada olan şeyler?

Hani klasik bir soru vardır, hep öğrencilerin öğretmenlerine sorduğu. Hocam, Matematik günlük hayatta ne işe yarar? diye... İşte tam da bundan bahsetmek istiyorum insan hayatı boyunca birçok sorunla karşılaşabilir. Sağlık, sosyal çevre, ekonomik vb. peki bu sorunların üstesinden gelmek için kişinin soruna nasıl yaklaşması gerektiği sorununu nasıl çözmesi gerektiğini aşama aşama kişiye nerden ilham gelecek? Cevap aklınıza geldi galiba. Matematiksel düşünceler ne kadar önemli değil mi? Bugün dünya genelinde karşılaşılan birçok sorun veya ortaya konulan güzel projelerde Matematiksel düşüncelerin güzel ürünü değil mi? Daha neler neler… Gelin bu önyargılarımızdan kurtulalım ve hayatta bize her an lazım olacak bu güzel bilim dalına yaklaşmakta ve onunla donanım kazanmakla kendimizi ödüllendirelim.

Ve önyargılarımız... Bu konuda da özellikle söylemek istediğim bir şey var ki hemen hemen herkes Matematik dersinin yapılması zor olan bir ders olarak düşünüyor. Değerli öğrenciler bu tamamen bir bilinçaltı yanılmasıdır. Düşünün ki çiftçilikten hiç anlamıyorsunuz ve hiçbir bilginiz yok sıfırsınız yani. Fakat 3 günlüğüne paraya ihtiyacınız oldu ve tarlada bir çiftçiye yardım etmek için anlaştınız ve getir-götür işlerine bakıyorsunuz, eee haliyle 3 gün boyunca olan biteni göreceksiniz, aklınızda birkaç şey kalır. 3 gün sonra paranızı aldınız ve size biraz daha yardımcı olmanızı bunun karşılığında ücretinizi alacağınızı söylediler, siz de hiç istemiyorsunuz ama para kazanmak için birkaç gün hatta devamında birkaç ay daha çalışmayı kabul ettiniz. Son olarak gel gelelim bir bakmışsınız baya baya çiftçilikle ilgili farkında olmadan birçok bilgiye sahipsiniz. Peki 2 yıl daha çalışsanız orda kim bilir ne kadar bilgi sahibi olursunuz? İşte Matematik de böyle arkadaşlar, ne kadar çok vakit geçirirsek Matematikle o kadar bilgi sahibi oluruz. Yani diyeceğim şu ki önyargılarımızdan kurtulalım .. Matematik zor değil sadece biz uzak duruyoruz.

Yazar: Gönül ÇAKABAY