Matematik Öğrenmenin Kolay Yolu

Matematik öğrenmek nasıl kolay hale gelir? Neden matematik eğitimine önyargı ile başlarız?  Bu soruların cevabını öğrenmek için çocukluğumuza dönelim;) 2 yaş uygundur mesela, hani anne ve babalarımızın sayıları öğretmeye ve doğru cevaba zıplayarak tepki verdikleri yıllara... Halbuki düzenli tekrar ile öğretilse o yaşta bile bilinmez mi pi sayısı? Sonra okulda iken ilk sorulan dersin matematik olması ve '90 mı aldın vayyyy be' yorumları... Sizce de önyargı oluşması için yeterli değil mi? Önyargıyı oluşturan öncelikle ebeveynlerimiz oluyor, matematik yüksek not alınamayacak kadar zor bir ders gibi dikte ediliyor ve bunu yaparken de farkında olmuyorlar gerçekten. Gelin önce önyargılarımızdan, sonra da not kaygısından kurtulalım, matematik eğitimini ezberleyerek değil anlayarak tekrar deneyelim. Öğrenciler yapabildikleri ve anlayabildikleri dersi severler, matematiği sevmeyi deneyelim.

15 yıllık meslek hayatımda tanıdığım yüzlerce öğrencinin öğrenme şekilleri, benzerlikleri olmakla beraber hep farklılık göstermiştir. Kimine cebirsel ifadeleri, sadeleştirme yöntemlerini hikayeleştirmişimdir, kimine de anlatırken hikayeye gerek kalmamıştır. Geçen gün bir dersimde asal sayıya öğrencinin kuşunun adı olan 'KÜSÜK' derken buldum kendimi, asal sayı herkese küsmüş, kimseye bölünmüyor ;) Komik belki ama işe yaradı. Matematik eğitimi için öncelikle öğrencinin tutumunu ve düşünce yapısını bir iki ders yaparak oturturum ve dersin işleniş süreci kendiliğinden devam eder, deneyimlerimi bir test kitabında birleştirdim ve tamamı çözümlü olan bu kitap özellikle utangaç olan, soru soramayan, kaygı yaşayan öğrencilere yönelik bir kitap oldu.

Onlarca TÜBİTAK projesinde görev aldım ve öğrencilerim dereceye girdiler, patenti alınacak projelerimiz oldu. Proje tabanlı eğitimi her zaman destekledim.

Benimle çalışmak, proje, ders çalışma, test tekniği , hızlı düşünme,  problem çözme teknikleri konularında yardım almak istiyorsanız buyurun hoş geldiniz... 

Yazar: Özlem Işık KAYIRAN

Yazar Hakkında:

Gazi Üniversitesi 2003 mezunuyum. Okulumu 7. olarak bitirdim. Yüksek lisansımı da Gazi Üniversitesinde yaptım. Matematik Eğitimi ile ilgili onlarca seminere, proje yarışmalarına katildim, dereceler aldım. Mental aritmetik eğitimini tam puanla tamamladım.  Anaokulu çağındaki öğrencilere yönelik Montessori deneyimim vardır ve Montessori araçları tasarlayıp, matematiği görsel hale getiren diğer projelerle beraber sergi açtım. İyi düzey İngilizce okuduğunu anlama ve orta düzey İngilizce konuşma bilgim vardır. Türkiye'nin hemen her bölgesindeki öğrencilerle çalışma imkanım oldu.