Müzik Öğreniminde Doğru Enstrüman Ve Doğru Eğitmen SeçimiMüziğe ilgi duyan ve enstrüman öğrenmek isteyen herkesin ilk olarak karar vermesi gereken şey hangi enstrümanla çalışacağıdır. Enstrümanımızı seçtikten sonra da müzikal hedeflerimizi belirlemek öğrenme sürecinde bize çok yardımcı olacaktır.

Temelde 4 çeşit müzik enstrümanından söz edebiliriz. Bunlar Üflemeli , Vurmalı , Tuşlu ve Telli çalgılardır. Basitçe düşünecek olursak bir telli enstrüman öğrenmek diğer telli enstrümanları da daha kolayca kavramamıza yardımcı olacaktır. Aynı durum vurmalı, tuşlu, üflemeli ve vurmalı enstrümanlar için de geçerlidir. Enstrüman öğrenme maceramıza başlarken öncelikle ilgimiz olan müzik enstrümanlarını denemek yerinde olacaktır.

Çalacağımız enstrümanı belirledikten sonra ise hedeflerimizi belirlemek çok daha hızlı ilerlememizi sağlayacaktır. Kendi bestelerimizi yapmak mı iyi bir müzik icracısı olmak mı istiyoruz? Müzik konusunda mesleki bir beklentimiz var mı yoksa hobi olarak mı müzikle ilgileniyoruz? Bunun gibi bazı sorulara kafamızda cevap verdikten sonra yapmamız gereken şey kafamızda belirlediğimiz çerçevede bize en uygun eğitmeni bulmaktır.

Gitar eğitmenine kafanızda ne istediğinize dair ne kadar net bir tablo çizerseniz, söz konusu eğitmen sizi o kadar net anlayıp o kadar iyi yardımcı olabilecektir. Nasıl hayatımızda almak istediğimiz herhangi bir hizmet için sorunlarımızı isteklerimizi net bir şekilde açıklıyorsak aynı şekilde müzik öğreniminde de istek ve beklentilerimizi, hedeflerimizi net bir şekilde eğitmene açıklamalıyız. Hobi düzeyinde sadece sevdiği şarkıları çalmak için eğitim alan bir kursiyer ile mesleki beklentiyle kendi şarkılarını bestelemek amacında olan bir kursiyerin beklentileri ve edinmesi gereken müzikal becerileri farklılık gösterecektir. Örneğin hobi düzeyinde enstrüman öğrenen bir kursiyer teknik ve solfej ağırlıklı çalışacakken kendi şarkılarını bestelemek isteyen kursiyerin buna ek olarak ciddi bir şekilde müzik teorisi, gam, harmoni çalışması da gerekecektir.

Eğitmenden beklentilerimizi net bir şekilde belirledikten sonraki en önemli adım ise yetkin bir eğitmen bulmaktır. Eğitmenimiz alanında yetkin, müzik teorisi ve icrasına hakim olmalıdır. Bunun yanısıra kursiyerlere karşı ilgili ve sorumluluk sahibi olmalıdır. Eğitmen seçerken eğitmenin referansları bize kendisi hakkında fikirler verecektir.

Kursbudur sitesi on binlerce eğitmen içerisinden sizlere en uygun eğitmene ulaşma şansını veriyor. Belirlediğiniz bütçe dahilinde eğitmenlerin tekliflerini değerlendirebilirsiniz, bunu yaparken eğitmenlerin profillerini incelemek ve daha önce verdikleri dersler hakkındaki kursiyer yorumlarını okumak çok akıllıca olacaktır.

Herkese müzik öğrenimi yolunda başarılar...

Yazar: Ahmet Taha Kocabıyık