Neden mi Matematik?

Sebebi çok basit; matematiği iyi olmayan bir öğrenci ülkemizde hiçbir sınavdan başarılı olamaz.

Ortaokulda LGS matematik en yüksek katsayıya sahip. Lise YKS-TYT sınavları, Matematik hem Sayısal puan türünde hem Eşit Ağırlık puan türünde öğrenciler için en önemli ders ve en yüksek katsayıya sahiptir.

Çocuğunuz liseyi bitirdi, üniversiteyi kazandı. Matematik tekrar üniversiteyi bitirdikten sonra karşısına çıkıyor. Memur ya da öğretmen olmak istiyorsa KPSS’den iyi bir puan alması gerekir. KPSS’de yine temel matematik her öğrencinin karşısına çıkıyor.

Öğrenci üniversiteyi bitirdi, yüksek lisans yapmak istiyorsa, ALES Sınavında yine karşısına SAYISAL kısımda bütün soruları Matematik olan sorular çıkıyor.

Önlisans bitirdi, yani iki yıllık meslek yüksekokulu bitirdi, ancak öğrenci 4 yıllığa yani lisansa tamamlamak istiyorsa, bu sefer yine karşısına DGS SAYISAL kısmı tamamen matematik olan sorular çıkıyor.

Kısacası sözel ve yabancı dil bölümleri dışında bir öğrenci Türkiye’de matematik olmadan BAŞARILI olamaz. Hatta onlar bile zor olur.

Bir sınav değil iki sınav değil, hemen hemen bütün sınavlarda en ağırlıklı ve fazla puan getiren kısım matematiktir. Matematik olmadan bilim eksiktir.

Dolayısıyla LGS, YKS, TYT, DGS, KPSS, ALES, YÖS gibi bütün sınavların bel kemiği matematikte eksik olmak, bütün bu sınavları kabusa çevirir.

Bizim en çok istediğimiz ortaokul kısmında öğrencinin bu sorununu çözmüş olmasıdır. Bu konuda da en büyük sorumluluk ebeveynlerindedir. Ne kadar geç öğrencinin bu sorununu çözmesine kalkışmışlarsa, o kadar ebeveynler olarak onların da sorumluluğu vardır.

En uygun ve en mükemmel verim alınan yıllar tabii ki en erken yıllardır.

Matematiğin daha en temelden öğretildiği yıllar ortaokul yıllarıdır. Bu konuda da erken kalkan yol alır. Ama hiçbir zaman da geç değildir. Ya şimdi ya da hiçbir zaman.

Yazar: Metin KÖSEOĞLU