Neden Özel Ders

SEVGİLİ LGS VE YKS ÖĞRENCİLERİMİZ, SAYIN VELİLERİMİZ,

SINAVLARIN ZORLUK DERECESİ ARTIRILDI. 

17 yıllık Türkçe/Edebiyat hocayım. Özel okul, dershane, devlet okulu ve Talim Terbiye Dil Uzmanlığı...Basılmış kitaplarım var. Size özel bir çalışma programıyla sınav sizin için zor olmaz. İstediğiniz okulu kazanmanız uzman kişilerle çalışmanıza bağlı. Ücret sizin tek kriteriniz olmasın. Zira zamanınız, paranız boşa gitmekle kalmaz en kıymetlisi moral gücünüzü kaybedersiniz. Sınava bir defa ve akıllıca hazırlanmak hedefiniz olsun. Bu konuda deneyimli bir hocanın rehberliği yükünüzü ciddi anlamda hafifletecektir. 

NEDEN ÖZEL DERS?

 • Okulda gösterilen, anlatılan derslerin anlaşılamaması.
 • Öğrencinin, öğretmenin kendisine taktığını(!) düşünüp, her halükârda iyi not alamayacağını düşünmesi.
 • Her gün değişen öğretim sisteminin bir sonucu olarak çok fazla ödev verilmesi.
 • Bir yandan okul ödevleri, bir yandan da TEOG, YKS gibi sınavlara hazırlık maratonunun yoğunluğu.
 • Ebeveynlerin hayat mücadelesi içerisinde çocuklarla yeteri kadar ilgilenememesi.
 • Öğrencilerin kendi başlarına ders çalışamamaları ya da çalışmayı bilmemeleri.

Özel ders verdiğim öğrencilerin tamamı değilse de büyük bir çoğunluğunda şikayet edilen ortak şey, okulda dersi anlamamaktır. Bunun birçok sebebi olabilir. Öğretmenin yetersizliği, öğrencinin isteksizliği, arkadaş ortamı, çevre, konsantrasyon eksikliği vs. Bu sorunsal, özel dersin bire bir çalışma, eksik ya da anlaşılamamış konulara eğilme, ev ortamında bulunma, zamanla abi-kardeş ilişkisi içine girme gibi getirileri ile rahatlıkla çözülebilir.

En büyük yanılgıdan bahsedelim biraz da. Ne yazık ki sistemin de getirdiği bu yanılgı içinden çıkılmalı. ‘’Dershane bir ihtiyaçtır, özel ders bir lükstür.’’ Bu büyük bir yanılgıdır. Dershaneler/etüt merkezleri, öğrencileri senenin başında kendi hazırladıkları bir sınava tabii tutarak seviyelerini belirledikleri öngörür ve bu sınav sonuçlarına göre sınıflarını oluştururlar. En iyi(!) sınıfa giren hocalar, uygulanan muamele, işlenen konu ve sorular ile en kötü(!) sınıfa giren hocalar, uygulanan muamele, işlenen konular farklıdır. İşlerini iyi yapan azınlığı bir kenara koyarak söylemek gerekirse dershaneler/etüt merkezleri, kendi reklamlarını, dereceye sokacakları öğrencileri, liseye ya da üniversiteye kaç kişi sokacaklarının hesabıyla birçok öğrenci ve ailelerine geri dönüşü olmayan maddi ve manevi kayıplar uğratmış ve uğratmaya da devam etmektedirler. Bunu nerden mi biliyorum? Ben de birçok üniversite öğrencisi gibi zamanında ÖSS’ye dershane ile hazırlandım. Dershane ile özel ders arasındaki farkları madde madde saymaya çalışırsak daha açıklayıcı olur kanaatindeyim:

 • Dershanelerde en az 10 en çok 30-35 kişilik sınıflarda ders görülür, özel ders bire birdir.
 • Dershanelerde herkesin sokulduğu bir ya da birkaç sınav ile öğrencinin seviyesi tespit edilir ve aynı seviyedeki öğrenciler bir sınıfa alınır. Özel derste öğrencinin seviye tespiti bir sınav ile anlaşılmaya çalışılmaz. Zamanla, sabırla ve planlı bir çalışma ile daha gerçek bir çözüme kavuşulur.
 • Dershanelerde öğrencinin konsantrasyonunu bozabilecek (bir kıyafet, dışarıdan geçen bir insan, bir kız/erkek arkadaş, arkadaş ortamı vs.) birçok unsur vardır ve unutulmamalıdır ki öğrencimiz 9-18 yaş arasındadır. Özel ders hem ortamın ayarlanılabilirlik esnekliği hem bir amaç için orada bulunulduğunun farkındalığından kaynaklı bu sorunlar minimum seviyededir.
 • Dershanelerde bütün konular, zamanla da yarışıldığı için hızlı bir şekilde anlatılır ve öğretilmeye çalışılır. Özel derste genellikle öğrencinin az anladığı, anlamadığı, eksik olduğu konulara ve derslere eğilinir ve böylece hem daha fazla verim hem zamandan tasarruf sağlanmış olur.
 • Dershanelerde en az 30-300 öğrenciye 1 rehberlik öğretmeni düşer. Öğrencinin gelişiminin takibi haliyle zorlaşır. Bunun için öğrencinin ve velinin ekstra bir efor sarf etmesi gerekir. Özel derste öğrenciye verilen ödevler, öğrencinin gelişimi özel ders hocası tarafından takip edilir.
 • Dershane ortamında anlaşılamayan bir konunun öğrenci tarafından sorulması olayı bazı sosyo-psikolojik sebeplerden dolayı gerçekleşemeyebilir ve her konunun birbiriyle olan bağı düşünüldüğünde, anlaşılamayan bir konu ileride de sakat bir altyapı doğuracağından büyük zararlara sebebiyet verebilir. Özel ders diğer öğrenme metotlarının en etkili biçimidir. Hem eğitimci hem öğrenci bütün dikkatini bir noktada daha çok toplayabilme fırsatına sahip olur ve zamanla oluşacak samimiyet ile birlikte de bu tarz sorunlarla uğraşılmaz.
 • Dershanelerde belirlenen zaman aralıklarında ders saat seçenekleri mevcuttur ve esneklik yoktur. Özel derste gün ve zaman esnekliği dershaneye göre çok daha fazladır.
 • Dershanelerde birçok kişiye anlatılan bir konu olduğu için, anlatım tarzı genel tarz olarak seçilir. Fakat her bireyin anlama, öğrenme potansiyeli, şekli farklıdır ve bir bazen birden çok şekilde anlatılmaya ihtiyacı vardır. Özel ders buna zemin oluşturur.

Bu ve bunun gibi birçok sebep dershanenin değil, özel dersin bir gereklilik olduğunun göstergesidir. Sadece okul ile paralel ya da dershane yardımının haricinde bir özel ders yardımı sizin tercihiniz. Unutmayınız, vereceğiniz tercih sizin ve çocuğunuz kaderini etkileyecektir. Hepinize sağlıklı, mutlu ve hiçbir zaman eğitimin bitmediği bir ömür dilerim.

YAZAR: MERYEM CEMİLE ARSLAN