Neden yabancı dil öğrenmeliyim ? Ve bunu nasıl başarabilirim?

Yaşadığımız çağda her şey çok hızlanmış ve birbirini etkiler durumda. Dünyanın en ücra köşesindeki bir olaydan saniyeler içinde haberdar oluyoruz. Ya da, sosyal medya ortamlarında başka kültürlerden ve başka dili konuşan insanlarla haberleşiyoruz. İletişim ise bunun ana taşıyıcısı.  Küreselleşme dediğimiz olgu sınırların artık daha az belirgin hale gelmesi.

Bütün bunların bize yansımasına gelince, iyi bir işe girmek istediğinizde pek büyük ihtimalle yabancı dil bilgisi sorulacaktır. Hatta ikinci bir yabancı dilin bilinmesi tercih sebebidir. Kamu kurumlarında çalışmak istiyorsanız iyi pozisyonlar için yabancı dil şartı vardır. İster özel sektör ister kamu kurumları olsun bildiğiniz yabancı dil ve hatta diller için maaş farklılaştırması yapmaktalar.

Global iş ortamında, mesai arkadaşınız dil bildiği için yurtdışı toplantılara, kısa veya uzun dönemli eğitimlere gönderilecek, hem eğitimi artacak hem iş tecrübesi kazanacak ve bunun sonunda terfi edecek siz uzaktan seyrederken.

Akademik dünyada, akademisyen ya da öğrenciyseniz en son araştırmaların yabancı dille yayın yapan dergilerde yayınlandığını görecek, kendi çalışmalarınızı yayınlatmak için ya yabancı dille kendiniz yazacak yada bir ton para vererek çeviri yaptıracaksınız.

Dünya genelinde trend olan dizileri ya doğrudan izleyecek ya da altyazı okumaya mahkum olacaksınız. Küresel gelişmeleri uluslararası medyadan direkt takip etmek varken yerel medyanın verdiğiyle yetinmek zorunda kalacaksınız. 

Kurslara bakarken nelere dikkat etmeliyim?

O kadar çok dil kursu ilanları, reklamları görüyorum ki hangileri iyidir? Kurslara bakarken nelere dikkat etmeliyim? Ne kadar zaman ve para harcamam gerekecek? Peki bütün emek ve masraflarıma değecek mi? 

Bütün bu sorularla kafanız karmakarışık bir halde ise doğru yerdesiniz. Her şeyden önce şunu bilmelisiniz ki gideceğiniz kurslarda ne söylenirse söylensin dil öğrenimi bir süreç meselesidir. Yani kimsenin elinde sihirli bir çip yok ki belleğinize "yükleme" yapılsın. Nasıl ki anadilimizi seslere ve kelimelere "maruz" kaldıkça ve onları tekrarladıkça, hata yapa yapa öğreniyorsak bir yabancı dili öğrenmek de öyledir. Hata yapmaktan korkmamak (Yabancı dil öğrenimi konusunda bizim toplumuzdaki en önemli sorun da budur zaten; okulda yabancı dil derslerinde hata yaptığınızda karşılaştıklarımızı hatırlayınız), maruz kaldığımız, temas ettiğimiz kelimeleri ve sesleri tekrar etmek, günlük kullanımlara uyarlamak gerekiyor. Çocukların anadilimizi öğrenmelerine dikkat ederseniz gramer bilmezler ama duydukları sesleri, kelimeleri tekrar ederler. Yanlış ve hatalı bile olsa (ki doğal olarak hatalı olduğunu bilmezler) cümle içinde kullanırlar ve zaman içinde doğrusunu öğrenir ve söylediklerini düzeltirler.


Aslında kursların önemi de burada ortaya çıkıyor. Klasik yöntemleri tercih edip henüz on kelime bile bilmeyen kursiyerlere gramer mi öğretmeye çalışıyorlar yoksa modern yöntemlerle doğal süreçleri takip ederek maruz kalma/duyma, tekrarlama, okuma, gramer kuralları ve yazma şeklinde bir yöntem mi takip ediyorlar. Böylece, uyguladıkları doğru ve etkili yöntemlerle dil öğrenimine ayıracağınız süreden maksimum verimi almanıza ve dili konuşma, okuma, yazma, gramer ve okuma konularını bütüncül olarak öğrenmenize yardımcı olabilirler.

Öncelikle ihtiyacınız olan yabancı dili ve alanını tespit etmek gerekiyor; günlük kullanım, iş amaçlı, akademik çalışmalar için, kültürel gelişim veya profesyonel olarak mütercim-tercümanlık yapmak için vb.

Geriye kalan sadece kursbudur.com a girerek bir talep oluşturmak ve size uygun tekliflerin gelmesiniz beklemek.