Ofis Yazılımları

Ofis yazılımı değince ne anlamak gerekiyor?

Bir büro ortamında çalışan bir profesyonelin temel ihtiyaçlarını bilgisayarda karşılayan yazılımlara ofis yazılımı diyoruz. Bu ihtiyaçları genel olarak

 • Belge oluşturma ve yönetme
 • Tablolarla çalışma
 • Sunum hazırlama
 • Elektronik postaları yönetme olarak sıralamak mümkün. İşte bu yazılımlar listelediğiniz ihtiyaçların giderilmesini sağlıyor.

Dünyada bilinen ofis paketleri hangileri?

Aslında ücretli veya ücretsiz birçok yazılım paketleri var fakat en bilinenleri

 • MS (Microsoft Office)
 • Open Office
 • Libre Office
 • WPS (Kingsoft) Office for Android.

Ms Office Paketi hangi yazılımlardan oluşmakta?

 • Ms Word : Belge yönetimi ve yayınlanmasından sorumlu yazılım.
 • MS Excel : Tabloların oluşturulması, yönetilmesi ve üzerinde hesaplamalar yapılmasını sağlıyor.
 • MS Power Point : Sunum oluşturulmasını ve sunumun gerçekleştirilmesini sağlayan yazılım.
 • MS Outlook : Elektronik postaların, rehberin ve takvim gibi ajanda işlevlerinin yerine getirilmesini sağlıyor.

Bunun dışında pakete dahil burada bahsetmediğimiz başka yazılımlar da mevcut.

MS Office kullanabilmek kişiye ne avantaj sağlıyor?

Büro temelli işlerde (muhasebe, halkla ilişkiler) yükselebilmek için temel ofis yazılım bilginiz olmalı. Bu bilgiye sahip ve ayrıca temel düzeyde bilgisayar kullanabilen kişilere biz bilgisayar işletmeni diyoruz.

Yazar: Meriç Eğitim


Ofis Programları 

Word: MS Office paketinin her sürümünde yer alan kelime işlemci yazılımıdır. Word’ü kullanarak içerisine grafikler ve tablolar da ekleyebileceğiniz profesyonel dokümanlar hazırlayabilir, bu dokümanları tarayıcı yardımıyla fiziksel birer çıktıya dönüştürebilirsiniz.

Excel: MS Office’in Tablo işlemci programı olan Excel ile çeşitli çizelgeler, tablolar oluşturabilirsiniz. Excel’i Word’den farklı kılan en önemli özelliği Excel’in içerisinde yer alan formüllerdir. Bu formüller sayesinde tamamen işlevsel olarak çalışan raporlar hazırlayabilirsiniz.

Outlook: MS Office içerisinde yer alan bir e-posta yardımcısıdır. Bu yazılım aracılığıyla mail hesap oturumunuzu açabilir, e-posta gönderebilir ve e-postalarınızı okuyabilirsiniz. Anlayacağınız Outlook üzerinden tıpkı web sürümlerinde olduğu gibi maillerinizle ilgili her şeyi yapabilirsiniz.

PowerPoint: İş dünyasından, eğitim dünyasına dek en çok kullanılan MS Office yazılımlarından biri olan PowerPoint çeşitli slayt gösteri ve slayt şovları oluşturmanıza yardımcı olur. Fotoğraflar ve videolar da ekleyebildiğiniz PowerPoint ile profesyonel sunumlar hazırlayabilirsiniz.

Access: Veri tabanı yönetim sistemi programıdır. MS Access Jet veri tabanı motoru ile grafik kullanıcı arayüzünü aynı yazılım paketi içerisinde birleştirmektedir.

FrontPage: Web site düzenleme yardımcısı ve bir HTML editörüdür. Yeni Office paketleri içerisinde artık yer almamaktadır.

OneNote: Kullanıcıların resimler ve daha birçok görsel ögeden de faydalanarak not alabilecekleri bir nevi dijital not defteri yazılımıdır.

Publisher: bültenler, el ilanları ve broşürler gibi birçok şeyi oluşturmanıza yardımcı olan yayıncı programıdır. Özellikle pazarlama alanında sıklıkla kullanılan Publisher sayesinde görselliği yüksek iletişim sunuları oluşturabilmek mümkündür.