Özel Ders ve Sınavlarda Başarı

Matematik özel dersi, okul haricinde ek derse ihtiyaç duyanların en çok tercih ettiği kurs türüdür. Matematiğin ardından ise İngilizce özel dersi geliyor. Bu iki ders okulda öğrencilerin genel anlamda zorlandığı derslerin başında geliyor. Ancak matematik ve İngilizce esas anlamda sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkıyor. Liselere giriş sınavı, üniversite sınavı, dikey geçiş sınavı, lisansüstü eğitim sınavı, yabancı dil sınavı, memurluk sınavı gibi hayatımıza yön veren, geleceğimizi belirleyen tüm önemli sınavlarda temel dersler önemli bir biçimde hayatımızı etkiliyor. Matematik, Türkçe, Tarih ve İngilizce en çok özel ders alınan temel eğitimlerden sayılıyor. Aileler de öğrenciler de sınavların önemini bilen ve eksik oldukları alanlarda özel ders desteği alıyorlar. Sınavlarda rekabetin ön planda olduğu unutulmamalıdır. Öğrenciler kendi geleceklerini sağlam bir temel üzerine inşa ederken rakiplerini sınavda elemek zorundalar.

Özel dersin sınav başarısına olan etkisi araştırıldığında ortaya pozitif sonuçlar çıkıyor. Okulda kalabalık sınıf ortamında dersi disiplinli takip edemeyen, öğrenemeyen öğrenciler soluğu özel ders hocalarının yanında alıyor. Özel öğretmenler, öğrencinin kapasitesine göre anlayabileceği seviyede anlatım yaparak sınav başarısını aşama aşama üst seviyelere taşıyor. Aileler çocuklarının başarısının gittikçe artmasından memnun kalıyor. Öğrenciler ise başarı elde ettikçe özgüven kazanıyor. Özel ders alanların yorumları genellikle bu yönde oluyor. Aileler de öğrenciler de özel dersin, okuldaki ve geleceklerini şekillendiren akademik sınavlardaki başarıyı arttırdığını bizatihi yaşıyor, biliyor. Bu nedenle kalabalık dershaneler, etüt merkezleri yerine özel ders öğretmeni tercih ediliyor. Öğretmen – öğrenci bir araya gelerek daha yakından ve doğrudan iletişim kurma şansı yakalıyor. Birebir ders her zaman öğrenci üzerinde daha etkili sonuçlar vermiştir.

Özel dersin faydaları somut sonuçlar verdiği için kıymetli. Aileler tüm dersleri kapsayan dershanelerden, etütlerden ziyade çocuklarının eksik olduğu derslerde bir veya birkaç dersi kapsayacak şekilde özel ders desteği almayı tercih ediyor. Bu öğrencinin de işini kolaylaştırıyor, sınav stresini yenerek özgüven kazanıyor. Üstelik okuldan çıkıp yine bir okul temasında olan etüt merkezine gitmek zorunda kalmıyor. Kendi evinde veya öğretmeninin evinde rahat olduğu bir ortamda sadece eksik olduğu derste, öğrencisine istediği kadar soru sorabileceği bir alanda özel ders alıyor. Kulağa hoş gelmiyor mu? Çocuğunuzun geleceğini alacağı kurslarla bizzat belirleyebilir, güzel bir akademik yaşam çizebilirsiniz.