Özel Dersin Öğrenci Psikolojisine Olumlu Katkısı

Özel dersle ilgili talepler giderek artıyor. Anne ve babalar, çocuklarının okul başarısını arttırmak için özel dersin etkisinin farkındalar. Ancak henüz bununla ilgili endişe ve kaygı içerisinde olanlar da var. Okulda verilemeyen eğitimin özel derste nasıl verileceğine dair meraklar kabul edilebilirdir. Ancak her çocuk, öğrenme yeteneği bakımından bir değildir. Sınıfların kalabalık olması, dikkat dağıtıcı durumlar, gürültü ve fiziksel birçok engel anlatılan konunun kulak ardı edilmesine neden olabilir. Böyle bir durumda, çocuğun derslerinden geri kalması ve okul başarısının düşmesi muhtemeldir.

Çözüm özel ders mi?

Dersi anlamayan ve dersle ilgisi tamamen çözülen çocukların kendilerine olan güvenleri azalabilir. Bu da okula gitmek istememe ve derslere olan ilgilerini farklı konulara verme gibi durum meydana çıkarabilir. Kendisini yetersiz hisseden çocuğu yeniden kazanabilmek için özel derslerle eksik olduğu konuları tamamlaması sağlamak gerekiyor. Özel dersin öncelikli amacı, çocukların öğrenme yeteneklerini yeniden keşfetmelerini sağlamaktır.

Özel ders verilen öğrencinin dersi dinlemesi için kolaydan zora doğru bir problem modeli belirleniyor. Birebir ilgilenme, birden fazla tekrar ve anlaşılmayan detaylar üzerine yoğunlaşma gibi avantajların etkisiyle çocukların konuları anlamaları sağlanabiliyor. Çocuğun herhangi bir matematik problemini çözebildiğini görmesi, özgüvenini olumlu yönde etkiliyor.

Çocuğun derse katılımını sağlamak da önemlidir. Bunun için okul derslerindeki zayıflıklar ve eksiklikler tamamlandıktan sonra yeni konuların anlatılması sağlanabilir. Sınıftaki öğrencilerden bir adım önde olan çocukların derse katılma istekleri ve arzuları artabilir. Öğretmeninin takdirini kazanan, arkadaşlarından önde olan ve yapabildiğini gören çocuğun başarısını korumak için daha fazla çalışma alışkanlığı kazanması mümkündür.

Özel dersin hoca öğrenci arasındaki iletişimi oldukça geliştirdiğini söylemek gerekiyor. Böylece, öğrencinin okuldaki hocasına olan ilgisini, iletişimi ve herhangi bir konuyu anlamadığında soru sorma becerisi gelişiyor. Daha sosyal bir öğrenci olma eğilimi artıyor. Bu etkilerin elde edilmesinde özel ders veren hocanın deneyimi önemlidir. Çocuk psikolojisinden anlamayan bir kişinin öğretme becerisi, zayıf olabilir.

Sonuç olarak, özel dersle çocuğun öğrenme becerileri gelişme gösteriyor. Sınıf başarısı artıyor ve kendisine olan özgüveni tazeleniyor.