Paten Kaymak

Bot ve tekerlekten oluşan parçalarla tekerlekli paten olarak anılan patenler, ulaşım aracı ve spor dalı amaçlı değerlendirilmesinin yanı sıra, eğlence, hobi amaçlı kullanımda da rağbet görmektedir.

Buz pateni, buz hokeyi ve tekerlekli paten olarak üç gruba ayrılan patenlerin alt çeşitleri de azımsanmayacak düzeydedir. Sık sık sokakta karşılaştığımız ulaşım ve aktivite aracı olan patenler, sağlığınız için de fayda sağlar. Pateni profesyonel bir biçimde süren sporcularda dahi olası düşmeler ve sakatlıklar meydana gelebilmektedir.

Paten kaymak için önce denge kurmak gerekir. Denge kurmayı öğrenene kadar pek çok kez dengeyi kaybedip düşeceklerdir. Burada önemli olan güvenli duruşu ve düşüşü sağlamaktır.

İkinci aşama da ise frenleme aşamasıdır. Paten sürerken durmak için pek çok stil var ama başlangıç seviyesi patenlerde kullanımı daha kolay olduğundan kauçuk fren kullanılmalı. Bu fren sisteminde topukla frene basıldığında hız düşer ve durulur. Çocukların Pateni seri bir şekilde sürebilmek için biraz tekrar yapıp hareketi pekiştirmeleri gerekiyor. Çocukların enerji ve öğrenme kabiliyetleri zaten bu süreyi oldukça kısaltıyor.

Tekerlekli paten almak istiyorsanız başlangıçta seviyenize uygun olanları tercih etmelisiniz. Şayet ilk kez kullanacaksanız fitness paten çeşitleri ilk başlangıç için doğru bir seçim olacaktır. Ayak numaranız ile uyum sağlaması da rahat sürüş için önemlidir. Olası düşme ve kazaları da göz önünde bulundurarak edineceğiniz, paten kaskı, paten dizliği, paten dirsekliği gibi ekipmanlar, sağlığınızı korumada önemli rol üstlenirler. Paten için ayak numaranıza uygun olanı seçeceğiniz gibi ekipmanlar için de bedeninize uygun olanı tercih etmelisiniz.  

Paten Kayarken...

İki ayağınızı ‘T’ harfini andıran pozisyonda ayarlayın. Geride kalan ayağınızla öne doğru baskı uygulayarak ileri doğru itme kuvveti uygulayın. Bu sırada geride kalan ayağın dik pozisyonda durması, itme kuvveti esnasında, pateninin ayağınızda sabit durmasını sağlayacaktır.

Sonrasında, sırayla iki ayağınızı kullanarak ilerleme yönünde sağa sola kayma hareketlerinizi devam ettirin.

Vücudunuzun denge unsuru oluşturması açısından biraz öne doğru eğik olmasını sağlayın. Dizlerinizi hafifçe kırarak, başınızı karşıya bakacak şekilde tutun. Kollarınız ayaklarınızla birlikte hareket etsin.

Tavsiyeler...

Pateni giyerken yere yakın olun yahut oturarak giyin. Paten, bileklerinizi oynatamayacağınız bir biçimde bağlanmalıdır fakat kan dolaşımınızın da engellenmediğine emin olmalısınız.

Ayaktayken dengenizi korumak için, ayaklarınızı ‘V’ şeklinde tutmalısınız. Olası denge kayıplarında öne doğru eğilin ve ellerinizi dizinize koyup bir müddet bekleyin...

Keyifli sürüşler dileriz.


Yazar: Süleyman Can