Robotik ve Yapay Zeka

Makinelerin öğrenmesi (Machine Learning) konusundaki fikri çalışmalar 1950’lerde ortaya çıkmasına rağmen robotlarla ilgili düşünceler 1940’larda ortaya çıkmıştır. Robotiğin ilk kurallarını Isaac Asimov koymuştur bunun yanında bir makinenin hangi koşullarda öğrenmiş olduğunun kabul edileceğini açıklayan ise Alan Turing’dir ve Turing Test işte tam da bu soruya cevap verir.

Pek çok insan tarafından robotik (Robotics) ve yapay zeka (Artificial Intelligence) çalışmaları birebir aynı zannedilir halbuki işin aslı biraz farklı ve bilim adamları yapay zekayı çok iyi kullanıyor. Örneğin NASA bilgisayar sistemlerine uzayla ilgili tüm verileri ekliyor ve yapay zeka büyük veri işlemede bir zorluk yaşamadan yeni gezegenleri keşfediyor. Diğer yandan çoğu robot sadece kendilerine verilen komutlar çerçevesinde sınırlı işlemleri yapabilmektedir. Yani; öğrenme, deneyim, kendi geliştirme gibi bir durum robotlar için pek mümkün değil. Muhtemelen ilk aklınıza gelen Sophia isimli Yapay Zeka yazılımı yüklü sosyal robot gelmiştir. Bu robot, duyduklarını unutmuyor, kendince şakalar yapabiliyor, duruma uygun yüz mimikleri yapabiliyor lakin hiçbir yapay zeka ve robotun hisleri yok. Dahası yapay zeka hala kör yani ilk görüşte yüz tanıma yok.

Yapay zekanın insanlardan daha iyi olduğu alanlar neler? Yapay zekanın sağlık sektöründeki teşhisleri ve hukuk alanındaki verdiği kararlar insanlarınkinden daha isabetli. Uzmanların insani özelliklere sahip yapay zekalı robotları sahneye çıkarmalarına daha çok vakit var. En temel sorun yapay zekanın kör olması yani ilk bakışta tam algılayamaması ve insani hislerin kısmen bile olsa adapte edilememesi.

Herkesin cevabını merak ettiği sorular var. Mesela, yapay zeka/robotlar insanlığın sonu mu? Robotikteki birinci kural, robotların insanlara zarar verecek davranışlardan uzak durması. Bu arada, insanlar yapay zeka yüzünden işsiz kalacak mı? 20. yüzyıldaki otomasyon çalışmaları yüzünden yok olan tek meslek: Asansör Operatörlüğü.

Sonuç olarak, yapay zeka ve robotik çalışmaları iyi yönde, kontrollü bir şekilde ilerlemektedir. Dünyaca meşhur girişimci Elon Musk’ın üzerinde çalıştığı ve milyar dolarlık yatırım fonlarının desteklediği otonom-elektrikli otomobillerin pek yakında yollarda olması beklendiği halde Çin’de elektrikli-otonom minibüsler hizmet vermeye başladı bile.