Sağlıklı Yasam (Yanlış Beslenme)

Günümüzdeki birçok hastalık bizim yanlış beslenmemizden kaynaklanmaktadır. Bunun bilincinde olmadan aldığımız ilaçlar bizi daha da zor duruma düşürmektedir. Allah insanın ömrünü 100 yaşın üzerinde planlamıştır ama bizim yanlış beslenmemiz bu yaşı aşağı çekmektedir. Bu yazımda bunları örnekleri ile açıklamak istiyorum

Örneğin su tüketimimiz birçok insanda hatalıdır. Neden mi? Su bağırsaklarda emilen ve sindirime ihtiyaç duyulmayan bir yaşam maddesidir yemekle beraber tüketilen su midedeki diğer besinlerin sindirimi bitene kadar mide de bekler bu da mideden sıkıntı oluşturur. Mide her ürünü sindirmek için farklı enzim kullanmaktadır bu da yediğimiz her farklı besin için vücuda yük anlamına gelir. Mesela biz Türkler meyveyi genelde yemekten sonra tüketiriz. Meyvede vitamin vardır ve sindirimi bağırsakta olur. Yemekten sonra yenilen bir meyve yemekle beraber kalır ve ekşimeye sebep olur. Yemek ten önce yenilen bir meyve insan için çok daha faydalıdır.

Çok ilginçtir zararlı düşünceler vücutta fazla miktarda hormon çıkarır. Bu hormonlar kana bulaşarak zararlı zehirler çıkmasına sebep olur. Bu zehirler beyindeki su havuzlarını bulandırarak çok sinir yapar ve psikolojik diğer hastalıklara sebep olabilir.

Taze sebze ve meyveler güneşten aldıkları enerji ile depoludur. Pişirilince güneşten aldıkları enerjiyi tamamen kaybederler. İlginçtir ıspanak çiğ yenildiğinde vücudun kirecini temizlemektedir. Bizim tükettiğimiz gibi pişirildiğinde tan aksi etki ile vücudun aşırı derecede kireçlenmesini sağlar. Bozulmuş çürümüş ve mayalanmış yemekler, bağırsağa inince bu zehirler kana bulaşır ve organlar alarma geçer bununla mücadelede bademcik şişer bizlerde rahatlamak için hemen onu aldırırız. Bilmeyiz ki o vücudumuzun sigortasıdır.

Hastalıklara karşı mücadelede aldığımız antibiyotikler midemizdeki ve bağırsağımızdaki faydalı bakterileri de öldürmektedir. Bu böyle olunca beslenmedeki sindirimimiz de zor olmaktadır. Bunun sonucunda hastalıklar kaçınılmaz olmaktadır. Örneğin süt sindirimi bağırsakta yapılmaktadır. Antibiyotik etkisinden yok olan faydalı bakteriler yüzünden özellikle pastörize sütlerin sindirimi çok zor olmaktadır. Mümkünse taze sütler tercih edilmeli mümkün değilse yoğurt tüketilmelidir. Kefirde bu konuda çok faydalı bir besindir.

Birde son olarak ev temizliğimde kullanılan deterjanlar mikropları öldürdüğü gibi insan karaciğerine ve böbreklerine de zararlıdır. Tuz ruhu, çamaşır suyu gibi temizlik maddeleri kansere sebep olabilmektedir. Kullanımına çok dikkat etmek gerekir.

Sağlıklı mutlu bir yaşam dileği ile

Yazar: Salih Gümüş