Sanal Paralar, Bitcoin ve Blockchain?

Bugünlerde çok sık duyduğunuz yeni çeşit paralar gündemde. Teknolojik gelişmeyle ortaya çıkan elektronik / dijital / sanal paralar. 2009'da hayata geçen Bitcoin ise bunlardan en çok bilineni. Bitcoin dediğimizde karşımıza şu sorular çıkıyor.

Elektronik / kripto para nedir?

Bitcoin nedir?

Blockchain nedir?

Bitcoin dışındaki başka elektronik paralar var mıdır?


Bitcoin felsefesine geçmeden önce kağıt paradan önce sistemin nasıl işlediğine bakmakta fayda var. Çünkü, bazı noktalarda bazı benzerlikler var.

1600'lü yıllarda kağıt paralar kullanılmaya başlamadan önce madeni paraların kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Bunlardan en önemlisi şüphesiz altındı. Altın madencilik yapılarak, devletler, şirketler ya da bireylerce çıkarılabiliyor, daha sonra işlenerek altın para halini alıyordu. Burada en önemli husus, maden çıkarmanın kimsenin tekelinde olmaması. Diğer çok önemli bir konu da altının sınırsız şekilde elde edilememesi, zamanla madencilik (mining) yapılarak elde edilebilmesi. Bundan sonrası, yani kağıt paranın kullanılması ve hikayenin geri kalan kısmını biliyoruz. Merkez Bankaları ya da Devletler istediği kadar para (kağıt para) basabiliyor. "Hazinede bunun karşılığı var" şeklindeki şehir efsanesini duyarsanız, sadece gülüp geçin. Her şeyi en iyi bilen yurdum insanını nasıl olsa ikna edemeyeceksiniz.

Bitcoin

Satoshi Nakamoto adında muhtemelen Japonya'da yaşadığı varsayılan, belki de uydurma isimli, bir şahıs geleceğin parası sanal / dijital / elektronik / kripto para olarak da adlandırılan Bitcoin'i tasarladı. Bitcoin dijital paralardan sadece birisi. Bunun dışında Ethereum, litecoin, Bitcoin Cash, Ripple, Dash, Nem vb. gibi yüzlerce elektronik kripto para mevcut. Sanal paralar genelde blockchain teknolojisine dayanıyor. Hatta bu teknolojinin ileride tapu kayıtları gibi bir çok alanda kullanılması da ihtimaller arasında. Peki blockchain nedir? Blockchain güvenilir mi?

Blockchain

Blockchain veya block zinciri aslında bu yeni tip elektronik paraların altyapısını oluşturuyor. Çok teknik detaya girmeden söylersek, madencilik (Mining) temel olarak coin hareketlerinin daha önceki kriptolu verilerini tutuyor. Dolayısıyla, veritabanı bütün madencilerde (miner) mevcut olduğu için ele geçirilerek değiştirilmesi mümkün olmuyor.

En az bunun kadar önemli fonksiyonda tıpkı altın parada olduğu gibi para hacmini artırmanın kimsenin tekelinde olmaması. Burada madenciler zincire eklenecek yeni halkaların benzersiz kripto verilerini üretiyorlar. Halkalar zincire eklendikçe de madenciler, altın madeninde olduğu gibi coin ile ödüllendiriliyor. Böylece sistemdeki toplam coin miktarı zamanla madencilik yapılarak elde ediliyor. Sistemde maksimum Bitcoin'in 21 milyon olacağı ifade ediliyor.

Madenciler dünyanın her yerinden sisteme dahil olabiliyor. Herhangi bir kısıt yok. Cihazınızın özellikleri uygunsa programı indirebilir ve Bitcoin kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bitcoin Sisteminin İşleyişi

İlk yapmanız gereken bir sanal cüzdan edinmek. Bitcoin ve diğer sanal paraların işlem gördüğü borsalar mevcut. Oralardan döviz alır gibi Bitcoin satın almanız mümkün. Ayrıca, madencilik yaparak da Bitcoin elde edebilirsiniz. Sanal paralar arasında da döviz işlemlerinde olduğu gibi oluşan kurlara göre değişim yapılabiliyor. Bitcoin ile alışveriş yapıldığında işlem kişiden kişiye gerçekleşiyor ve arada bir aracı yer almıyor.

Kripto para birimlerle ilgili nereden kurs alabilirim?

Finans kursu nereden alabilirim?

Kursbudur.com aracılığıyla bu konuda en seçkin kurslardan teklif alabilir ve ihtiyaçlarınız için en uygun olan ile başarıyı yakalayabilirsiniz.