Sene Boyunca Sınava Hazırlık


Sene boyunca sınava nasıl hazırlanmalıyız ?


Değerli Arkadaşlar,

Öncelikle her dersten düzenli olarak haftalık ders çalışma planımız olmalıdır. Her ders için 2 şer tane olmak üzere 45 er dakikalık etütlerimiz olmalıdır. Erken saatteki etütlerimiz konu çalışmalara geç saatteki etütlerimizi ise soru çözümlerine ayırmamız faydalı olacaktır.

Öncelikle her branştan birer tane konu anlatım ve her branştan 2 şer tane soru bankamız olmalıdır. Diyelim ki bir konuyu bitirdik bu konu ile ilgili ortalama 300 civarı soru çözmeliyiz…konuyu çok iyi öğrenmişiz ama bazı öğrencilerin kalıcı hafızaları zayıf olduğu için ilerleyen sürelerde ara ara çek kopar testleri çözmeleri gerekebilir. Her öğrenci kendini daha iyi tanır. Rehberlikçilerin bile bunu anlaması çok zordur. Sizi tanıyan bir öğretmenin sözlerine daha çok değer verin.

Konu eksikliğimizi kitaptan kendimiz çalışarak alamıyorsak kesinlikle zaman kaybettirmeyecek profesyonellikte olan branş öğretmenlerinden özel ders almak gerekebilir.4 saatte anlatılan bir konuyu 1 saatte sıfırdan bilmeyen birine çok iyi benimsetecek tarzda kaliteli hocalara ulaşmanızı tavsiye ederim.

Genelde her ilde özel ders grupları vardır ve herkes kendi grubundaki hocalara en iyi şeklinde lanse eder buna çok dikkat edin kaç yıllık hoca nerelerde çalışmış kaç yıldır özel ders vermiş referans olacak öğrenciler gibi şeylere dikkat etmenizi tavsiye ederim. Sürekli soru bankalarını takip eden piyasa kaynaklarını takip eden kendi konu anlatım ve soru bankaları olan hocaları tercih edebilirsiniz. Soruları hızlı çözemiyorsa o hocaya dikkat edin.

Özel ders aldıktan sonra elimizde ki konu anlatımları bitirip ardından her konudan 300 er tane soru çözersek çok güzel bir özgüvene sahip oluruz. Ardından ayda bir tane olmak üzere deneme sınavı çözmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Çoğu öğrenci bundan kaçınır aile arkadaşlar öğretmenler ne ders endişesi olur ama sene sonunda da önemli bir sınava gireceğiz o yüzden kimsenin ne dediği değil sene sonunda ne olduğu daha önemli olacaktır.

Özel ders alırken de bütün dersleri 2 ya da 3 günde bitirip geri kalan bütün günlerde bu gördüğünüz konulardan bol bol soru çözerek konu hakimiyeti sağlamanız her anlamda iyi olacaktır. Soru çözmeden kesinlikle başarıya ulaşamazsınız.

Değerli arkadaşlar işin özeti:

  • Kaliteli hocalardan özel ders
  • Bütün dersleri 2 günde bitireceğiniz özel ders ortamı
  • Her konudan 300 soru
  • Deneme sınavı
  • 2 ayda bir genel konu tekrarı

 

Yazar: Ertuğrul Yaman