Sınav Kaygısını Başarıya Dönüştürmenin Yolları

Çağımızda dünyanın her yerinde, her birey hayatı boyunca pek çok sınav ile karşılaşıyor. Ülkemizde ise çok daha yoğun bir şekilde sınavlar ile karşılaşıyor ve hayatımızın bir noktasında mutlaka sınav kaygısı yaşıyoruz. Özellikle de çocuklarımız, bugün küçücük yaşlarında sınavlarla tanışıyor ve sınav kaygısı ile nasıl baş edeceğini bilemiyor. Bazı unsurlar ise sınav kaygısını büyük bir başarıya dönüştürmenin mümkün olduğunu gösteriyor. Kısaca başarının anahtarı olan unsurlara göz atacak olursak, önemli detaylar ile karşılaşıyoruz.


  • Her mutluluğun temeli iç huzura dayanıyor. Yaşınız kaç olursa olsun, 7 de olsa 70 de olsa, eğer iç huzurunuz yoksa hayat oldukça zor olacaktır. Sınavlar da tıpkı böyle… Uyku düzeni, sağlıklı beslenme, düzenli yaşama ve aile üyeleri ile zaman geçirme, sevgiyi hissetmek için iyi birer yoldur ve bu şekilde de kişinin sınav kaygısına karşı hazır hissetmesi mümkündür.
  • Sınav kaygısı yaşıyorsanız, sizi anlayan ve her zaman size destek olan, ayrıca pozitif olan kişiler ile zaman geçirmelisiniz. Bu tür kişiler ile konuşarak, kaygınızın yersizliğiniz görebilirsiniz. Dolayısıyla bu bakış açısı ile sınava girmek, kaygınızın bir anda başarıya dönüşmesi demektir.
  • Sınav kaygısı çok yoğunsa ve tek başınıza bunun üstesinden gelemediğinizi düşünüyorsanız, belki de bir uzmandan yardım almalısınız. Sınav kaygısı, başarısız olma korkusu ya da aşırı heyecan gibi konular, uzmanların yönlendirmeleri ile kolayca çözümlenebiliyor. Sınavlar öncesinde bu tür profesyoneller ile görüşebilir, sınav stresi yaşayan çocuklarınızı da tanıştırabilirsiniz.
  • Sınav kaygısının temel sebeplerinden biri, başarısız olma korkusudur. Başarısız olmanın dünyanın sonu olmadığı kabullenilebilirse, kaygı da azalacaktır. Bu hem çocuklar, hem gençler, hem de yetişkinler için sık sık hatırlanması gereken bir detay. Bu sayede sınava daha az stres ile girebilir ve gerçek performansınızı gösterebilirsiniz. Stresin performansınızı etkilememesi, ancak bu bakış açısının getireceği rahatlama ile mümkün olabilir.
  • Son olarak ise sınav kaygısı ile ilgili olarak şunu hatırlatmakta fayda var. Tamamen stressiz olmak da iyi bir şey değildir. Sınav kaygısı belli oranlarda yaşandığında harika bir motivasyon aracı olacaktır. Bu yüzden çocuğunuzda böyle bir durum gözlemliyorsanız, bunun için de ayrıca profesyonel bir yardım almanız da fayda var. 

Sınav kaygısıyla başa çıkmak için "Yaşam Koçu" üyelerimizden teklif alabilirsiniz!