Tarih, Coğrafya ve Sosyal Bilgiler

Neden sıkıcı gelir bu dersler bize? Anlatana mı bağlı yoksa her öğrencinin bireysel farklılıkları olduğu için mi? Kimi severek çalışır kimi on dakika oturamaz bu derslerin başına. Aslında bu soruların tek bir cevabı yok. Her öğrenci farklıdır, kimisi sayısal zekâya sahiptir kimi sosyal kimisi de psikomotor becerilerde iyidir. Ama bu sayısal sosyali yapamaz ya da tam tersi sosyal gücü yüksek biri sayısal yapamaz anlamına gelmez. Burada anlatan yani öğretime rehberlik eden kişi ve öğrenen devreye giriyor. İş onlarla bitiyor aslında. Güzel bir program ve motive bir öğrenciyle harikalar yaratılabilir.

Tarih, coğrafya ve sosyal bilgiler dersi günümüzde Ösym' nin yaptığı sınavlarda önemli bir yer tutuyor. Bu dersleri bilmenin kişilik geliştirmek ve iyi bir insan olmakta ki rolüne değinmek uzun bir zaman alır değil mi? O halde Ösym bizi eğitim hayatımızın her dönüm noktasında sınav yaptığını biliyor olmalıyız. Peki ya bu sınavlarda sosyal derslerin ağırlığı ne kadar? Küçümsemeyecek kadar fazla. O zaman bize düşen bu derslerle sabırla başa çıkmak. Bunu nasıl mı yapmalıyız konuları hikayeleştirmeliyiz ve konuları gerçek hayatla ilişkilendirmeliyiz. Bu daha iyi ve kalıcı öğrenmemizi sağlayacaktır. Ve birbiriyle bağlantılı konuları küçük küçük not alın.

Örneğin konu Türklerin Anadolu’ya girişiyse; Türkler Anadolu' yu ne zaman keşfetti ilk kes Pasinler savaşıyla (1048) (yurt bulan savaş) tanıdı yaşanabilir bir yer olduğunu keşfetti. Anadolu akın akın gelmeye başladığımız savaş Malazgirt savaşı (1071) yani yurt açan savaş ve Anadolu' ya yerleştiğimiz yani yurt tutan savaşı Miryokefalon savaşı(1176). Bütün bunlara yurt kurtaran savaş olarak Büyük taarruzu ekleyip çalışabilirsin bu şekilde hem bütüncül düşünürsünüz hem de daha etkili bir öğrenme olur. Ezberlemeniz gereken şeyleri notlar halinde sürekli görebileceğiniz yere asın böylece akılda kalıcı olur. Bütün bunları üç derste de uygulamak mümkün yeter ki sabırlı ve istekli olun. Bu çalışmalarınıza da yansıyacaktır. Tabi ki bu çalışmalar sürekli testler çözerek desteklenmeli. Her düzenli çalışmadan sonra test çözülmeli, çalışmalarınız bu sayede daha da pekişecektir.

Bütün bunlar sonuncunda netleriniz artacak bu sizi daha da mutlu edecek. İnanılmaz geri dönütler alacaksınız ve netleriniz artacaktır.

Yazar: Özlem ERDOĞAN