Tenisin Faydaları


Tenisin sağlığımıza olumlu veya olumsuz getirileri ile ilgili farklı tartışmalar var ancak yapılan araştırmalar sonrasında olumlu yönünün çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Ralph Paffenbarge’in 10.000 kişiyi kapsayan araştırmasına göre;

Eğer kişiler haftada 3 saatin üzerinde antrenman yaparlarsa herhangi bir hastalıktan hayatlarını kaybetme risklerini yarı yarıya azaltmış oluyorlar.

Tenisçiler diğer insanlara nazaran; daha dinç, daha iyimser ve daha saygılı oluyorlar.

Başka sporları yapan veya hiç spor yapmayanlara nazaran tenisçilerde; depresyon, sinir, belirsizlik, kaygı ve ekstra gerginlik gibi verilerin daha az olduğunu görüyoruz.

Her tenisçinin oynadığı maçlarda farklı stratejiler geliştirmesinden dolayı, kafalarını diğer insanlara nazaran daha fazla ve etkin kullanmak zorunda olduklarından beyinlerinin daha fazla geliştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ralph Paffenbarge’e göre tenisin, diğer sporlarla (golf, kayak, futbol) karşılaştırıldığında, kişilerin karakterlerinin gelişmesinde ve oturmasında çok daha fazla rol oynadığını söyleyebiliriz.

Performans tenisi ve veteran tenisinin bisiklet, futbol, voleybol gibi sporlarla kıyaslandığında daha fazla kalori harcattığını söyleyebiliriz.

Bu sonuçları aklımızda tutalım ve neden insanların düzenli olarak tenis oynamasının faydalı olacağını biraz daha açalım.

  Fiziksek faydalar;

 • Daha hızlı olmak – antrenmanlarda ve maçlarda yapılan zıplama, depar, topu yaklama çabası hızınızı arttırıyor.
 • Bacak kası – antrenman ve maçlarda yapılan yüzlerce koşu özellikle topun olduğu yere doğru yapılan başlama koşusu ve vururken durmanız bacak kaslarınızı geliştiriyor.
 • Vücut koordinasyonu – her zaman vücudunuzu topa göre ayarladığınızdan, koordinasyonunuz da bu yapılan vuruş öncesi hareketlerle gelişiyor.
 • Dayanıklılık – yapılan uzun antrenmanlar ve maçlar sonunda yorulma süreniz diğerlerine göre uzuyor.
 • El ve ayak koordinasyonu – gelen topla doğru yerde buluşmaya çalışmanız koordinasyonunuzu çok geliştiriyor.

  Psikolojik faydalar;

 • İş hayatında gelişim – tenisteki gelişimin yapılan antrenmanlarla olduğunu, gelişimin başka şekilde olmasının imkansız olduğunu görüyorsunuz.
 • Disiplinin gelişmesi – antrenman saatlerine uyarak, maçlardaki rekabet ortamıyla yüzleşerek, iniş çıkışlarda kendinizi kontrol ederek disiplinli olmayı öğreniyorsunuz.
 • Hatalardan ders çıkarmak – Maç ve antrenmanlarda yapılan hataları görüp onları daha aza çekmek hem teniste hem de gerçek hayatta çok önem taşıyor. Tenis bu konuda da insanlara yardımcı oluyor.
 • Rekabeti öğrenmek – rekabetin her zaman hayatımızda olduğu bir dünyada tenis ile rekabet ortamını öğrenmiş oluyorsunuz.
 • Yan etkilere hazır olmak – maç esnasında çıkan problemlere (güneş, rüzgar) uyum sağlamak ve en iyi şekilde maça devam etmek, bahane üretmeden duruma uyum sağlamak.
 • Takım oyununu öğrenmek – çift maçlarında eşinle olan iletişiminin maç sonucuna etkisinin çok olduğunu bilip ona göre hareket etmek. En iyi şekilde iletişim kurmayı öğrenmek.

Yazar: Gökhan Şenlik