TOEFL Sınavı Nedir? Nasıl başvurulur? İçeriği Nelerden Oluşur?

İngilizce hemen hemen bütün dünyada geçerli bir dil. Eğitim amacıyla yurtdışına gidiyorsanız İngilizce yeterlilik seviyenizi belgelemeniz TOEFL veya IELTS gibi sınavlarla mümkün. Tabi ki bunlar dışında sınavlarda var ancak yurtiçi ya da yurtdışı en yaygın olarak kabul görenler bunlar. Örneğin, TOEFL 130'dan fazla ülkede ve üniversiteler dahil 9.000 binden fazla kurum / kuruluş tarafından kabul ediliyor.

TOEFL sınavı Amerika tarafından yapılıyor. Yıllar itibariyle ve teknolojinin gelişmesiyle bu sınavın yapısı da değişti. En güncel hali internet üzerinden gerçekleştirilen TOEFL iBT. Bunun yanında sınıf ortamında ve kağıt üzerinden yapılan TOEF PBT de mevcut. TOEF PBT sınavı İngilizce seviyenizi dinleme, okuma ve yazma bakımından ölçüyor. Ancak, en büyük dezavantajı yılda sadece bir kaç kez yapılması ve uluslararası her kuruluş tarafından kabul edilmemesi.

İnternet tabanlı TOEFL iBT sınavına ise istediğiniz zaman girmeniz mümkün. Ülkemizde senenin 52 haftası, Cumartesi dahil haftanın bir kaç günü uygulanıyor. En önemlisi de İngilizce yeterlilik isteyen dünyanın her yerindeki kurum / kuruluşlarca kabul ediliyor. Çünkü, bu sınavda okuma, dinleme ve yazmanın entegre bir şekilde uygulanmasının yanı sıra konuşma becerisi de ölçülüyor.

Sınav içeriğine baktığınızda dört oturumdan oluştuğunu görüyorsunuz.

Okuma (Reading) : 3 veya 4 akademik metinden oluşuyor ve 36 - 56 soruya cevap veriliyor. Bu bölüme ayrılan süre 60 - 80 dakika arasında değişiyor. Metinlerde yer alan kelimeler günlük kullanılanlardan ziyade çoğunlukla akademik metinlerde yer alan kelimeler. Ancak, tabi ki her kelimenin anlamını bilmek zorunda değilsiniz. Bu metinleri okuma mantığını edinmeniz gerekiyor. Şunu da bilmekte fayda var; okuma bölümü sınavın her zaman birinci oturumunda yer alıyor.

Dinleme (Listening) : Konular genellikle akademik metinler yanında kampus sohbetleri, sınıf içi tartışmalar, danışmanla veya öğrenci işleri servisi ile bir şeyleri görüşme vb. gibi gerçekten de yabancı bir ülkede lisans veya yüksek lisans yapacaksanız ihtiyaç duyacağınız içeriklerden oluşuyor. Bu bölümde 34 - 51 arasında soru yer alıyor. Her dinlemeden sonra cevaplamanız gereken sorular için sahip olduğunuz toplam süre 60 - 90 dakika.

Konuşma (Speaking) : Biz Türklerin gözlerinin en çok korktuğu ama biraz çalışma ile kolaylıkla üstesinden gelebildiği bu bölümde 6 görev yer alıyor ve 20 dakika süre veriliyor. Sınavın bu kısmında, birini, bir şeyi anlatma, bir durumu örnekleriyle tarif etme gibi sorular ile verilecek okuma ve dinleme parçasını birlikte ele alan sorular yer alıyor.

Yazma (Writing) :

Biri bağımsız biri ise verilen metin ve bununla ilgili dinleme parçasının harmanlanmasından oluşan iki yazma görevinden oluşuyor. Bunun için (sadece yazma) verilen süre 50 dakika. Sınavın en son kısmı yazma bölümü.

TOEFL iBT sınavına nasıl hazırlanmalıyım?

TOEFL iBT sınavı için hangi kursa gitmeliyim?

Kursbudur.com aracılığıyla TEOFL sınavlarına hazırlayan en seçkin kurslardan teklif alabilir ve ihtiyaçlarınız için en uygun olan ile başarıyı yakalayabilirsiniz.