Video Oyunlarının Tasarım Aşamaları

Merhabalar,

Ben Emre Canbolat Antalya'da yaşıyorum ve burada bir oyun firmasında 3D Artist olarak çalışmaktayım. Yaptığım iş çevremde gördüğüm insanların çok ilgisini çekmekte olmasına rağmen pek bilinmiyor. Bu nedenle bu blog yazısını yazma gereği duydum. Bu yazıda teknik detaylara çok girmeden olabildiğince basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Sözü çok uzatmadan video oyunlarının tasarım aşamasının nasıl olduğuna geçelim.

1-      Konsept Artist

   Konsept artistler benim gözümde bu Dünya'ya başka bir gezegenden gelmiş varlıklardır. Oyun projesinin ilk etabında yer almaktadırlar. Önceden hazırlanmış senaryoyu okurlar okurken anladıkları her sahneyi objeyi karakteri resim haline getirirler. Tabi ki teknik detayları var fakat onları anlatıp kafanızı karıştırmak istemiyorum. Bunun yerine bu linkten daha önceden çıkmış oyunların konsept tasarımlarına bakmanızı öneririm.

2-      3D Artist

   3D Artistin olayı farklıdır. Bir önceki etap olan konsept artistlerin hazırlamış olduğu görselleri kullanarak oyun içinde kullanılmak üzere karakterler, yapılar, objeler ve haritalar gibi modelleri 3d olarak modellerler. Tabi ki modelleme aşaması bitmiyor arkasından kaplama koordinatları, dokular eklemek gibi seçenekler geliyor. Bununla beraber oyunlar için hazırlanan modeller Çizgi film ve Animasyon sektörü gibi ya da Tek kare render almak için hazırlanan modeller gibi olamaz. Çünkü optimizasyon etkeni söz konusu, bu etken göz önüne alınmadan modeller hazırlanır ise yapılan oyun kaliteli donanımı aldırmaksızın kasma, donma gibi kötü sonuçlarla biten bir proje olacaktır.

3-      3D Rigger

   3D Rigger 3D artistin de yapabileceği bir iş olabilir fakat benim görüşüm bu iş için ayrı bir kişi çalıştırılmalı. Çok fazla metodu olan ve ilk başlarda çok karmaşık gelen bu işin özeti şöyledir.

   3ds Max (ya da başka bir 3d uygulamasın da) uygulamanın kendi özelliklerini kullanarak yapılan bir animasyon sadece uygulama içinde doğru çalışır başka bir yere export işlemi yapıldığı zaman düzgün çalışmayabilir. Bu nedenle oyunlara yapılan modellerin kemik sistemine bağlanarak sadece move, rotate ve scale işlemleri ile animasyon edilmesi gerekmektedir. İşte 3D Rigger bu durumda devreye giriyor, 3D artistin yapmış olduğu animasyon yapılacak modeller için iskelet sistemi oluşturup bu kemikleri uygun biçimde model ile birleştiriyor. Bu iş önemlidir çünkü yapılan bir hata animasyon aşamasında bozukluklara yol açacaktır. Ve harcanılan birçok emeğin boşa gitmesine neden olabilir.

4-      3D Animator

   3D Animator işimizin son kısmını yapan kişidir. 3d modellenmiş ve riglenmiş olan modellere animasyon hareketleri verir. Bu işi kolaylaştırmak adına motion capture gibi seçenekler sunulmuş olsa dahi bir 3d animator hataları düzeltmek durumundadır. Oyunlarda görmüş olduğumuz tüm hareketleri (beklemek, yürümek, koşmak, oturmak, yer de yuvarlanan bir şişe vs.) 3d animator yapmaktadır. Yaparken bazı fizik motorlarından yardım alabilirler.

5-      Oyun Motoru

   Oyun motoru oyun sahnelerini kurgulayacağımız uygulamalardır. Ben ücretsiz olan Unreal Engine'i severek kullanıyorum. Ama maddi durumunuz var ise diğer uygulamalara da bakmanızı öneririm. Oyun motoru içinde yapacağımız işlem modelleri, sesleri, efektleri vs. birleştirip kurgulamaktır. Aynı zamanda oyun yazılımının modelleri tanıyabilmesi için collision dediğimiz modellerin çarpmasını sağlayan ama görünmeyen etki de oyun motorunda getirilecektir ve uzakta görünen modellerin az detaylı yakında görünen modellerin çok detaylı olmasını sağlayan level of detail (LOD) sistemi yine oyun motorunda ayarlanacaktır.

Oyunların genel oluşum aşamaları bu şekildedir. Daha sonra her bölüm için ayrı yazılar yazacağım. Pek üzerinde durmadığım optimizasyon konusunu da derinlemesine anlatacağım. Okuduğunuz için teşekkür ederim. 

Yazar: Emre Canbolat